2022. gadā Latvijā darbojās 1 442 bibliotēkas. Salīdzinājumā ar 2021. gadu, Latvijas bibliotēku skaits ir samazinājies par 3 %. Bibliotēku skaita samazinājumu gadu gaitā ir ietekmējuši vairāki faktori. Viens no tiem ir Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanās. Bibliotēku samazināšanās notika arī skolu tīklu reformas rezultātā, kad daudzas skolas tika likvidētas vai apvienotas. Savukārt 2021. gadā administratīvi teritoriālā reformas ietekmē teritorijas kļuva plašākas un reģionos bibliotēkas tika apvienojas. Tomēr Ministru kabineta noteikumi par “Vietējas nozīmes bibliotēku tīkla darbību” joprojām tiek ievēroti, atstājot vismaz vienu bibliotēku katrā administratīvajā teritorijā.

2022. gada dati rāda, ka pēc pandēmijas bibliotēkās atgriežas lietotāji un attiecīgi – salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu, arī pieaug fizisko apmeklējumu skaits. Bibliotēkas Latvijā apmeklētas 7,6 miljonus reižu. Noticis kāpums, salīdzinot ar 2021. gadu, kad tās bija 5,7 miljons reizes.

Tāpat dati rāda, ka bibliotēku virtuālais apmeklējums saglabājas 9 miljonu robežās, kas liecina par to, ka bibliotēkas nostiprina digitālo pakalpojumu piedāvājumu, ko cilvēki novērtē un turpina izmantot arī pēcpandēmijas laikā. Bibliotēku aktīvo lietotāju kopskaits 2022. gadā bija 38 % no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita (Latvijas iedzīvotāju skaits uz 2023. gada janvāri 1’883’008). Savukārt vidēji uz vienu Latvijas publisko bibliotēku ir 2 517 Latvijas iedzīvotāju.

Visu bibliotēku krājuma kopskaits 2022. gada beigās bija vairāk nekā 31 miljons vienību. Statistika rāda, ka 2022. gadā vidēji bibliotēku izdevumi krājuma komplektēšanai uz vienu Latvijas iedzīvotāju sastāda vidējo summu 5,25 EUR apmērā. Bibliotēku krājuma komplektēšanas dati rāda, ka 2022. gadā bibliotēku jaunieguvumu skaits ir samazinājies par 3,2 %. Attiecīgi ielūkojoties “Latvijas izdevējdarbības statistika 2022” izdevumā, redzam, ka kopumā – salīdzinājumā ar (2021) iepriekšējo periodu, izdoto grāmatu un brošūru kopējais skaits samazinājies par 4,1 %, savukārt tirāža samazinājusies par 2,2 %.

Vismazākās svārstības bibliotēku skaita ziņā ir augstskolu, koledžu un speciālo bibliotēku vidū. No reģistra 2022. gadā tika izslēgta tikai viena speciālā bibliotēka (Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā bibliotēka). Turpretim 2022. gadā publisko bibliotēku skaits samazinājies par 16 bibliotēkām, kas ir pēdējo desmit gadu laikā lielākais publisko bibliotēku skaits, kas izslēgts no Bibliotēku reģistra gada laikā. Jāatzīmē, ka 2022. gadā ir reģistrēta arī viena jauna publiskā bibliotēka, kas ir Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēka Āgenskalnā. Joprojām vislielāko izslēgto bibliotēku skaitu – 29 bibliotēkas sastāda Vispārējās un profesionālās izglītības iestāžu bibliotēkas.

Daudzu reorganizēto publisko bibliotēku vietās tiek veidotas pakalpojumu sniegšanas vietas (PSV), kas ir bibliotēku struktūrvienības, kuras atrodas citā adresē nekā bibliotēkas centrālā novietne un nav reģistrēta Bibliotēku reģistrā. Parasti tās ir reorganizētas pagastu bibliotēkas, kas izvietotas apkalpojamā teritorijā. Tās pārsvarā piedāvā pilnu bibliotekāro pakalpojumu, bet ar īsāku darba laiku un ir atvērtas noteiktas dienas nedēļā. Šobrīd ir izveidotas 42 šādas pakalpojuma sniegšanas vietas. Bibliotēku reorganizācijā bibliotekārais pakalpojums tiek saglabāts, bet ar mazāk darbiniekiem un īsāku darba laiku, konkrētās dienās. Šādi tiek rasts kompromiss starp administratīvajām izmaksām, jo iedzīvotāju skaita samazinājuma dēļ lauku teritorijās tiek rasta iespēja iedzīvotājiem saņemt bibliotekāro pakalpojumu.

Kopumā Latvijā bibliotēkās strādā 3 363 darbinieki no kuriem 2 848 ir bibliotekāri. No bibliotekāro darbinieku skaita 47 % ir ar bibliotekāro izglītību.

Saskaņā ar oficiālās statistikas publicēšanas kalendāru un ievērojot Eiropas statistikas prakses kodeksu LNB ir publicējusi Latvijas Bibliotēku oficiālo statistiku par 2022.gadu. Tā publiski ir pieejama ikvienam interesentam no 1. jūnija.

Datus apkopo un publisko Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības centrs. Statistika ir pieejama: Oficiālajā statistikas portālā, LNB vietnē un Kultūras ministrijas vietnē.

Latvijas bibliotēku oficiālā statistika tiek apkopota, pamatojoties uz Statistikas likumu, Ministru kabineta noteikumiem par statistikas apkopošanu kultūras jomā nodrošinot Oficiālās statistikas programmas izpildi. Oficiālā statistika tiek veidota, balstoties uz apkopotajiem statistikas datiem, kurus bibliotēkas ievada Latvijas Digitālajā kultūras kartē.

 

Papildu informācija:
Diāna Rudzīte
Statistikas un datu analīzes eksperte
Latvijas Nacionālā bibliotēka
diana.rudzite@lnb.lv
+371 67806128