Nepilnu četru mēnešu laikā ierakstīti un akcijas vietnē http://berni.literatura.lv/ augšupielādēti gandrīz trīs tūkstoši unikālu dzejoļu skandējumu! Šī ir otrā tieši latviešu literatūrai veltītā skaļās lasīšanas akcija, kurā katram bija iespēja savu balsi atstāt vēsturē īpašā platformā.

 

Akcijai tika izvēlēta bērnu dzeja, kas tapusi pirms simts un vairāk gadiem, tās autori ir gan labi zināmi un visās paaudzēs mīlēti (Fricis Bārda, Aspazija, Rainis, Vilis Plūdons, Rūdolfs Blaumanis u. c.), gan arī mazāk zināmi latviešu dzejnieki (Ārija, Vensku Edvarts, Saulietis, Fallijs u.c.). Dzejas tapšanas laikmeta šarms jūtams gan dzejoļu izteiksmē, seno vārdu lietojumā un ilustrācijās, gan akcijas nosaukumam izvēlētajā bērniem veltītās dzejas apzīmējumā “dzejiņas”, kas tolaik ticis izmantots grāmatu virsrakstos.

 
Akcijas dalībnieku vidū lielais vairums bija domātā mērķauditorija – bērni un viņu vecāki, tāpat skolēni un skolotāji. Radoši izmantotas dažādas izpildījuma iespējas – dzejoļi ierunāti dažādās izteiksmēs, lomās, tie iedziedāti vai ierepoti. Populārākie dzejoļi izrādījušies Viļa Plūdoņa “Ziemassvētku rūķītis” un Raiņa “Kaķenīte”, bet daudz neatpaliek Jāņa Poruka dzejolis “Tracis” un Raiņa “Kārlītis”, “Mīkla”, Antona Austriņa dzejoļi un Rūdolfa Blaumaņa “Pienenītes”.


Visus akcijas ierakstus atradīsiet akcijas mājaslapā, savukārt redaktoru izlase klausāma akcijas Youtube kanālā “Lasi skaļi”.


LU LFMI jau īstenojis vairākas nozīmīgas sabiedrības iesaistes akcijas par kultūrvēsturisko mantojumu. 2017. gadā popularitāti guva akcija “Skandē Veidenbaumu”, jāpiemin arī folkloras materiāla digitālās krātuves papildināšana akcijās “Simtgades Burtnieks” un “Valodas talka”.


Akciju organizēja LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) ES ERAF finansētajā projektā “Stiprinot zināšanu sabiedrību” (Nr. 1.1.1.1/16/A/040). Projekta mērķis ir izstrādāt virtuālu pētniecības un sabiedrības iesaistes laboratoriju un virtuālus informācijas analīzes rīkus pētījumu veikšanai digitālajās humanitārajās zinātnēs, iesaistīt sabiedrību kopīgu zināšanu radīšanā un padarīt publiski brīvi pieejamu, ērti lietojamu apjomīgu kultūras datu kopumu pētniecībai un vispārējai izziņai.


Akcijas sadarbības partneris ir Latvijas Nacionālā bibliotēka. Finansiāli atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.


Sekojiet arī turpmāk LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta jaunumiem:
lulfmi.lv
facebook.com/lulfmi/
twitter.com/LU_LFMI

 

 

Informāciju sagatavoja:

Madara Eversone

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts