No 3. līdz 7. augustam Rīgā un Jūrmalā notiks starptautiska konference “Personība un laiks muzeja ekspozīcijā”, kuru rīko Starptautiskās muzeju padomes Literatūras un Komponistu muzeju starptautiskā komiteja (ICOM ICLCM) sadarbībā ar Starptautiskās muzeju padomes Latvijas Nacionālo komiteju (ICOM LNK).

 
Starptautiskā muzeju padome (ICOM) savu darbību sāka 1946. gadā, tā ir lielākā muzeju nozares starptautiskā organizācija pasaulē. Tās ietvaros darbojas gan nacionālās, gan starptautiskās komitejas, kuru uzmanības lokā ir vai nu kāda muzeju darbības joma (piemēram, muzeja menedžments, dokumentēšana, izstāžu apmaiņa), vai arī kāda profila muzeju darbība. Starptautiskās muzeju padomes Literatūras un Komponistu muzeju starptautiskā komiteja (ICOM ICLCM) darbojas jau no 1977. gada.

 
Tā ir viena no vecākajām ICOM starptautiskajām komitejām. Ik gadus ICOM Literatūras un Komponistu muzeju starptautiskā komiteja rīko konferenci kādā no dalībvalstīm, pulcējot pārstāvjus no visas pasaules. Šogad – Latvijas Valsts 100. jubilejas gadā – šāda konference pirmo reizi notiks Latvijā, Rīgā un Jūrmalā.
Konferencē piedalīsies dalībnieki no 18 valstīm un ar referātiem uzstāsies pārstāvji no Čehijas, Igaunijas, Vācijas, Itālijas, Norvēģijas, Azerbaidžānas, Armēnijas, Japānas, Krievijas, Ungārijas, Slovēnijas, Dānijas, Horvātijas un Latvijas. Savos priekšlasījumos viņi pievērsies tēmai par tādu izcilu personību kā Frančesko Petrarkas, Henrika Ibsena, Šāndora Petēfi, Raiņa un Aspazijas, Pētera Čaikovska, Aleksandra Čaka, Mihaila Šolohova, Hansa Kristiana Andersena, Juhana Līva un daudzu citu dzīvesstāsta un daiļrades muzealizācijas iespējām.

 
Konferences referenti iepazīstinās klausītājus gan ar labās prakses piemēriem muzeju ekspozīciju un izstāžu satura un dizaina risinājumos, gan sniegs ieskatu literāro muzeju ekspozīciju vēsturiskajā attīstībā. Referātos tiks skartas tēmas, kas saistītas ar laikmeta un vēsturisko notikumu atklāsmi personībām veltītajos muzejos. Būs arī priekšlasījumi, kas veltīti muzeja darbības fenomenoloģiskiem aspektiem, kā arī psiholoģiskajiem nosacījumiem, piemēram, atmiņu un emociju lomai pagātnes interpretācijā. Konferenci papildinās kultūras programma, kas iekļaus muzeju apmeklējumus Rīgā, Jūrmalā, Jaunpiebalgā, Ērgļos un Tadenavā.

 
Aktuālā konferences programma:

 
3. augustā – konferences dalībnieku ierašanās. Plkst. 15.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā, Rīgā, ICOM ICLCM valdes sanāksme un preses konference.

 

 4. augustā – plkst. 10.00 ICLCM konferences atklāšana un sesija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Plkst. 19.00 brāļiem Grimmiem veltītas izstādes atklāšana Ojāra Vācieša muzejā.

 

5. augustā – plkst. 11.00 ICLCM konferences sesija Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, Majoros.

 

6. augustā – plkst. 9.00 ICLCM konferences sesija Rīgas domes ēkā.

 

7. augustā – ekskursija uz Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna muzeju “Jāņaskola”, Rūdolfa Blaumaņa muzeju “Braki” un Raiņa muzeju “Tadenava”.

 

Konferences ietvaros 4. augustā plkst. 19.00 Ojāra Vācieša muzejā (Rīgā, O.Vācieša ielā 19) tiks atklāta Brāļu Grimmu Kaseles biedrības veidotā izstāde “Brāļu Grimmu pasaku pasaule”.


ICOM ICLCM viena no darbības jomām ir veicināt starptautisko sadarbību, piemēram, ceļojošo izstāžu projektus. Šāds ICOM ICLCM rosināts projekts ir arī izstāde “Brāļu Grimmu pasaku pasaule”. Izstāde iepazīstina ar brāļu, pasaku apkopotāju un valodnieku, Jākoba Grimma (1785–1863) un Vilhelma Grimma (1786–1859) dzīvi un daiļradi, īpašu uzmanību veltot viņu publicētajām pasakām.
Brāļu Grimmu biedrība Kaselē atbalsta brāļiem veltīto muzeju darbību, kā arī veido ceļojošas izstādes, kas tiek eksponētas arī ārpus Vācijas. Izstādes autors Bernhards Lauers aktīvi iesaistās ICOM Literatūras un Komponistu muzeju starptautiskās komitejas darbībā. 


Konferences organizēšanu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome, Jūrmalas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Aleksandra Čaka muzejs, Rīgas Jūgendstila centrs, Memoriālo muzeju apvienība ar Raiņa un Aspazijas muzeju, Jāņa Akuratera muzeju, Ojāra Vācieša muzeju, Andreja Upīša memoriālo muzeju un Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeju, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Jūrmalas pilsētas muzejs ar Aspazijas māju Dubultos, Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, Žaņa Lipkes memoriāls, Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna muzejs “Jāņaskola”, Rūdolfa Blaumaņa muzejs “Braki” un AS SEB banka.


Konferences darba valodas – angļu un latviešu (nodrošināts sinhronais tulkojums). Konferences dalībniekiem bija nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Papildu informācija
par ICOM
par ICOM Literatūras un Komponistu muzeju starptautisko komiteju (ICOM ICLCM)
par ICOM Latvijas Nacionālo komiteju

 

Papildu informācija par konferenci:

Maira Valtere

ICOM ICLCM valdes locekle

Jāņa Akuratera muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

Tālr.: 6703293

E-pasts: iclcmconference2018@inbox.lv, mairai@inbox.lv


Antra Medne

ICOM LNK valdes locekle

Aleksandra Čaka muzeja direktore

E-pasts: Antra.Medne@riga.lv


Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

 

 
Informāciju sagatavoja:

Kaspars Zalāns

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciālists

Mob. tālr. 29486114

Stabu ielā 18, Rīga, LV-1011

www.memorialiemuzeji.lv