Kā atpazīt viltus ziņas? Iesaka Starptautiskā Bibliotēku asociāciju un institūciju federācija (IFLA)
Starptautiskās Bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (International Federation of Library Associations and Institutions; IFLA) sagatavotā infografika viltus ziņu atpazīšanai tagad pieejama arī latviešu valodā.
“Diskusijas par viltus ziņām ir aktualizējušas medijpratības jautājumus, tostarp arī bibliotēku un izglītības iestāžu lomu medijpratības veicināšanā. Oksfordas vārdnīcas redakcija par 2016. gada vārdu atzina vārdu “pēcpatiesība” (angļu val. “post- truth”), un mēs, bibliotekāri, apzināmies, ka ir jārīkojas, lai palīdzētu apgūt un veicinātu kritisko domāšanu – būtisku prasmi dzīvošanai informācijas sabiedrībā,” pausts nesen IFLA izplatītajā paziņojumā.
“Infografika par viltus ziņu atpazīšanu ietver astoņos vienkāršus soļus, lai pārliecinātos par informācijas uzticamību. Lejuplādējiet, drukājiet, tulkojiet un dalieties: mājās, bibliotēkā, vietējā kopienā, kā arī sociālo mediju tīklos – jo vairāk dalīsimies gudrībā, jo gudrāka kļūs pasaule,” rosina IFLA. Par pamatu infografikas izveidei kalpojis vietnē factcheck.org publicētais raksts “How to Spot Fake News“.
Infografikas tulkojums: Kristīne Pabērza (IFLA), Māra Jēkabsone, Inese Kazāka (LNB Bibliotēku attīstības centrs)
Avots: http://www.ifla.org/publications/node/11174