UNESCO LNK apkopos Baltijas ceļa stāstus; šogad Baltijas ceļam – 25
Šogad tiek atzīmēta Baltijas ceļa 25. gadadiena, tādēļ UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā īstenos projektu “Baltijas ceļa stāsti”. Tas tiks atklāts ar Baltijas ceļam veltītu konferenci Ārlietu ministrijas preses konferenču zālē 2. aprīlī plkst. 10:00.
Konference tiek organizēta sadarbībā ar Konrāda Adenauera fondu, un tajā aicināti piedalīties pārstāvji no Latvijas atmiņas institūcijām, izglītības iestādēm, bibliotēkām un citām institūcijām, kas darbojas ar vietējās sabiedrības iesaisti vērtību apzināšanā, izcelšanā un aktualizēšanā. Konferencē piedalīsies eksperts no Vācijas, lai dalītos pieredzē par to, kā plašākai sabiedrībai veiksmīgi komunicēt vēstījumu, ko ietver dažādas vēstures liecības. Par savu darbu ar Baltijas ceļa liecībām stāstīs pārstāvji no Lietuvas un Igaunijas, un ar saviem atmiņu stāstiem dalīsies Baltijas ceļa organizatori Latvijā.
Projekta “Baltijas ceļa stāsti” ietvaros sabiedrība tiks iesaistīta atmiņu stāstu apkopošanā par Baltijas ceļa notikumiem, un tas ilgs līdz gada beigām. Stāsti būs pieejami gan interneta platformā www.thebalticway.eu, gan muzeju kolekcijās, lai tos varētu iepazīt plašs iedzīvotāju loks. Tāpat tiks rīkoti dažādi informatīvi un starptautiski semināri, kā arī organizētas izglītojošas Baltijas ceļa gadadienai veltītas tikšanās.
“Baltijas ceļš ir nozīmīgs kolektīvās atmiņas veidotājs, vienojot vairāk nekā miljons cilvēku viņu atmiņās un sajūtās par notikumiem trijās Baltijas valstīs pirms 25 gadiem. Šo vēstures notikumu iezīmē ne vien personīgās tā dalībnieku atmiņas, bet arī jauniešu stāsti, piemēram, par vecvecākiem, kuri ar savu roku siltumu un ticību par brīvu un neatkarīgu valsti saviem mazbērniem stiprināja kopīgo baltiešu brīvības simbola ķēdi,” stāsta UNESCO LNK ģenerālsekretāres p.i. Baiba Moļnika.
Šogad aprit 25 gadi kopš pasaulē plaši izskanēja informācija par 1989. gada 23. augustā organizēto Baltijas ceļu – unikālu un mierīgu masu demonstrāciju, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības.
Baltijas ceļa dokumentāro mantojumu veido vērtīgs dokumentu arhīvs. Nozīmīgākos dokumentus, kas tika apkopoti Baltijas valstu kopīgā nominācijā, 2009. gada 30. jūlijā iekļāva UNESCO starptautiskajā reģistrā “Pasaules atmiņa”.