“Turbulences zonā: 2010.gads Latvijas publiskajās bibliotēkās” — ekonomiskās recesijas apstākļos naudas trūkst visiem, taču finansējums turpina sarukt vien daļai bibliotēku. Latvijā sāk veidoties informācijas nabagie novadi, kuru iedzīvotājiem netiek nodrošināti pilnvērtīgi informācijas pakalpojumi.

“Internetpiekļuve Latvijas bibliotēkās: problēmas un risinājumi” — vai tiesa, ka internets Latvijas bibliotēkās ir zelta cenā? Kā rīkoties, ja pašvaldības iespējas apmaksāt dārgo internetu ir izsmeltas?

“Kāpēc “būvēja” un tomēr neuzbūvēja Latvijas Nacionālo bibliotēku no 1945. līdz 1989.gadam?” — jaunas Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas celtniecība tika iecerēta jau 1928.gadā. Kādēļ nozīmīgā uzdevuma īstenošanai bijis nepieciešams teju gadsimts?

“ASV bibliotēkas un “FISH!” filozofija: globālo bibliotēku līderu un inovatoru programma” — mācības ASV mūs izmainīja! Divpadsmit Latvijas pagastu un mazpilsētu bibliotekāri Bila un Melindas Geitsu fonda finansētajā apmācību programmā Mortensonu centrā ASV.

“Nacionālā identitāte digitālajā vidē” — pētījumu centra “SKDS” aptauja liecina, ka atmiņas institūciju veidoto digitālo kolekciju atpazīstamība Latvijas iedzīvotāju vidū joprojām ir zema: 44 % iedzīvotāju par šīm kolekcijām dzird pirmo reizi, un tikai 4,9 % tās kaut reizi ir izmantojuši.

“Bibliotekārs un lasītājs: introspektīvi pētījumi Latvijas Universitātes bibliotēkā” — vai augstskolas bibliotēkai nepietiekama finansējuma situācijā vajadzētu lielā skaitā iepirkt multiplikācijas un mākslas filmas, datorspēles un popmūzikas kompaktdiskus, piedāvāt lasītājiem izklaides pakalpojumus?

“Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes simpozijs BOBCATSSS: Latvijas studentu un nozares speciālistu dalība 2007–2011” — ar katru gadu simpozija vīruss inficē arvien vairāk nozares studentu un speciālistu. 2012.gada janvārī Amsterdamā notiks jau divdesmitais BOBCATSSS. Aicinām piedalīties!

“Bavārijas bibliotēkas — Vācijas bibliotēku sirds” — vecā dāma — Bavārijas Valsts bibliotēka — 452 gados kļūst aizvien spriganāka. Tā lepojas gan ar bagātāko inkunābulu krājumu pasaulē, gan plaši izvērstām digitalizācijas programmām “Google Book Search” digitalizācijas megaprojekta ietvaros. Ievērojamo bibliotēku apmeklē vidēji 3000 lasītāju dienā.

“Pārsteigumi 2000 km attālumā: iespaidi Turcijas bibliotēkās” — bagātu un ietekmīgu Turcijas ģimeņu fondu dibinātās Turcijas privātās augstskolas — Koču Universitāte un Sabanči Universitāte — izceļas ar plašu vērienu, inovācijām un ilgtermiņa mērķiem. Nozīmīga vieta to struktūrā atvēlēta augsta līmeņa bibliotēkām.

Ārzemju bibliotēku notikumi: bibliotekāri protestē pret ASV mediju koncerna “HarperCollins” plāniem noteikt limitu e-grāmatu izmantošanai; Vācijā vēzi izraisošo azbesta putekļu apdraudējuma dēļ slēgta Konstances Universitātes bibliotēka; bibliotēku bez (iespiestajām) grāmatām dibināšana ASV saasinājusi diskusijas par bibliotēkas un lasīšanas nākotni; samazinātā finansējuma dēļ Vācijas bibliotēkās sācies maksas abonementu ieviešanas vilnis; ultramodernajā kultūras iestāžu kompleksā Santjago de Kompostella Galīsijā, Spānijā, atklāj jaunu bibliotēku; jaunumi skandalozajā Franča Kafkas literārā mantojuma dalīšanas lietā; Ķīnas publiskās bibliotēkas virzās uz bezmaksas pieejamību; Lielbritānijā organizē bibliotēku aizstāvības akciju “Saglabāsim mūsu bibliotēkas”; pēc 3 gadus ilgušās restaurācijas durvis lasītājiem atdarījusi Vatikāna bibliotēka.

Nozīmīgāko Latvijas bibliotēku notikumu apskats un vēl daudz citas profesionāli noderīgas informācijas.

Plašāka informācija par žurnālu

Numurs pieejams lejuplādei (102 MB)

Papildus žurnāla pilnajai elektroniskajai versijai lejupielādējami arī atsevišķi raksti!