Aprit 100 gadi, kopš Rīgā ierakstīta pirmā lietuviešu gramofona plate
Kā ziņu aģentūrai ELTA pastāstījusi bibliotēkas Mūzikas nodaļas vadītāja Egle Marčeniene, šajā platē, kas tapusi 20 gadus pēc gramofona rašanās un 30 gadus pēc fonogrāfa izgudrošanas, skanēja divas lietuviešu tautas dziesmas, ko bija iedziedājis Rīgas lietuviešu vīru kvartets.
Gatavojoties svinēt šīs plates simtgadi, bibliotēka jau vairākus gadus īsteno veco lietuviešu skaņu ierakstu digitalizācijas projektu un veido jubilejas antoloģiju. Tās arhīvā šobrīd ir aptuveni 1560 šellakas plašu, kas vāktas vairāk nekā 40 gadus. Šellaka ir dabīgs materiāls, kas tika lietots plašu izgatavošanai pirms sintētisko izejvielu radīšanas.
Plates pašreizējai kolekcijai iegūtas dažādos veidos – piemēram, viena no sešām vecākajām platēm ar senu Lietuvas himnas ierakstu pirms pāris gadiem gluži nejauši pamanīta tā dēvētajā "blusu tirgū" Viļņas Taura kalnā, atceras Marčeniene. Šobrīd bibliotēka gaida arī vērtīgu kolekciju no Amerikas Savienotajām Valstīm, kurā ir aptuveni tūkstotis plašu.
Zināms, ka līdz 1940. gadam 14 Eiropas un Amerikas firmās kopumā ierakstītas vairāk nekā 2000 lietuviešu šellakas plašu. 2007. gadā bibliotēkas savāktā šellakas plašu kolekcija atzīta par nacionālas nozīmes dokumentālo mantojumu un iekļauta UNESCO Pasaules atmiņas programmas Lietuvas nacionālajā reģistrā.
LETA
Copyright © LETA