“Iedvesmas bibliotēka”: sirsnīgs solis Latvijas bibliotēku attīstībā
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības (Biedrības) projekts “Iedvesmas bibliotēka” ir būtiski veicinājis Latvijas bibliotēku attīstību, padarot tās par mūsdienīgām un pievilcīgām kultūrvietām. Projekts, kas tika uzsākts 2021. gadā un noslēgts pērn, ir atbalstījis 12 publiskās bibliotēkas visā Latvijā, sniedzot tām iespēju īstenot radošas idejas un modernizēt savu vidi. Latvijas Bibliotēku portāls aicināja Biedrības direktori Karinu Pētersoni un visas “Iedvesmas bibliotēkas” atskatīties uz paveikto un novērtēt projekta ietekmi.
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2025/02/3.jpg)
PROJEKTA MĒRĶI UN ĪSTENOŠANA
“Iedvesmas bibliotēka” tika izveidota ar mērķi atbalstīt bibliotēkas ceļā uz pozitīvām pārmaiņām, iedrošinot tās pilnveidot savu vidi un pakalpojumus un īstenot sapņus. Bibliotēkas tika aicinātas iesniegt idejas par jauniem arhitektūras un dizaina risinājumiem, lai tās kļūtu vēl aicinošākas un pievilcīgākas lasītājiem. Katru gadu projektam tika izvēlētas 3–5 bibliotēkas, kuru idejas tika realizētas ar LNB Atbalsta biedrības ziedotāju un attiecīgo pašvaldību līdzfinansējumu.
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2025/02/Luhaers-1024x683.jpg)
Biedrības direktore Karina Pētersone Bibliotēku portālam stāsta par projekta gaitu, ietekmi un ieskicē nākotnes ieceres.
Kā tu raksturotu projekta “Iedvesmas bibliotēka” ietekmi gan uz bibliotēku nozari, gan vietējām kopienām?
Karina Pētersone (K.P.): Bibliotēkas ir kultūrvietas un sabiedriskie centri, kur videi ir jābūt iedvesmojošai un aicinošai. Diemžēl ne visur tas tā ir. Tāpēc tiešām esam pārliecinājušās, ka projekts “Iedvesmas bibliotēka“, kas ļauj vietējai bibliotēkai pārtapt par mūsdienīgu un dizainiski pievilcīgu vietu, atstāj reālu un būtisku ietekmi gan vietējā mērogā, gan bibliotēku nozarē.
Pirmkārt, fakti un skaitļi apliecina, ka visās vietās, kur īstenots projekts “Iedvesmas bibliotēka”, pieaudzis apmeklētāju un lasītāju skaits, vairākās bibliotēkās pat divas un trīs reizes. Palielinājies arī bibliotēkā pavadītais laiks – cilvēki šeit jūtas labi, ērti, mājīgi, labprāt uzkavējas un pavada laiku.
Vēl ir brīnišķīgi redzēt, ka projekts labvēlīgi ietekmē pašvaldību un bibliotēku attiecības. Pašvaldības pēc pārvērtībām ar lepnumu atklāj bibliotēku telpas, novērtē savus bibliotekārus un it kā no jauna ierauga, kā bibliotēkas uzlabo iedzīvotāju ikdienu un dzīves kvalitāti.
“Iedvesmas bibliotēkas“ nepaliek bez ievērības arī visas Latvijas bibliotekāru sabiedrībā. Kolēģi dalās pieredzē un iedvesmo viens otru. Aizvien vairāk dzirdam, kā arī citās Latvijas bibliotēkās top mūsdienīga vide un telpas.
Kas bija iedvesmojošākais un kas grūtākais projekta gaitā?
K.P.: Viena no grūtākajām lietām bija izraudzīties, kuras bibliotēku idejas īstenosim. Gribētos atbalstīt visas idejas un sapņus, tie ir pārdomāti un pārliecinoši, ikviena bibliotēka ir pelnījusi būt “Iedvesmas bibliotēka”.
Lielākais praktiskais izaicinājums pašiem bibliotekāriem un arī mums bija risināt un organizēt fiziskās pārmaiņas vidē – remontus, pārbūves, mēbeļu izgatavošanu. Taču rezultāts vienmēr sniedzis lielu gandarījumu un bijis pūļu vērts. Tāpēc īpaši novērtējam, ka mūsu komandā ir profesionāli un zinoši arhitekti Jānis Dripe, Nita Apsīte un Dainis Bērziņš, kam ir idejas un priekšlikumi katrai situācijai.
Toties katras “Iedvesmas bibliotēkas” atklāšana izvērtusies par īstiem svētkiem vietējiem cilvēkiem un arī mums kā ciemiņiem – ar priekšnesumiem, mūziku, mājas kūkām un pacilājošām emocijām. Redzēt rezultātu un, kā to novērtē paši bibliotekāri, lasītāji, pašvaldības, būvnieki, meistari, arhitekti un atbalstītāji, ir pats lielākais gandarījums un iedvesma.
Vai nākotnē iecerēts kas līdzīgs?
K.P.: Mums ir absolūta pārliecība par “Iedvesmas bibliotēkas” jēgu un atdevi, un Biedrība ar lielu prieku un misijas apziņu labprāt turpinātu “Iedvesmas bibliotēkas” projektu. Tomēr kā nevalstiskai sabiedriskā labuma organizācijai mūsu iespējas ir atkarīgas no atbalstītājiem un ziedotājiem. Arī šajos trīs gados iedvesmojošās pārmaiņas varējām īstenot 12 bibliotēkās, pateicoties ziedojumiem un mūsu sadarbības partneriem. Vislielākais atbalsts mums bija uzņēmumi SIA “Timbero Latvija”, AS “Latvijas Finieris” un tā vadība – Uldis Biķis, Jolanta Medne, Uģis Ozols. Patiesībā, kad vien kādai no bibliotēkām bija nepieciešams materiāls individuāla dizaina mēbeļu izgatavošanai, mēs ne reizi nesaņēmām atteikumu. Daudzās bibliotēkās tapušas oriģinālas, īpaši šim projektam dizainētas un radītas mēbeles no augstas kvalitātes, videi, grāmatām un lasītājiem draudzīga finiera. AS “Latvijas Finieris” un tā vadība ar lielu atbildību uztver notiekošo Latvijā un pasaulē, ziedo Ukrainai, atbalsta Latvijas bibliotēkas un lasīšanas aktivitātes. Šādi draugi un partneri mums ir ļoti nozīmīgi, un mēs tos augstu vērtējam. Tas mums dod cerību, ka projektu spēsim turpināt un ka par “Iedvesmas bibliotēkām” varēs kļūt vēl vairākas bibliotēkas.
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2025/02/2-1024x576.jpg)
REALIZĒTIE PROJEKTI UN TO IETEKME
Projekta ietvaros īstenotas dažādas iniciatīvas, kas veicinājušas bibliotēku modernizāciju un sabiedrības iesaisti: āra lasītavas un terases (Saldus novada Kursīšu bibliotēka–informācijas centrs; Alūksnes novada Mālupes bibliotēka; Limbažu novada Braslavas pagasta Vilzēnu bibliotēka), bērnu un jauniešu lasītavas un rotaļu telpas (Gulbenes novada bibliotēka, Tukuma novada Pūres bibliotēka, Jūrmalas Centrālā bibliotēka, Aizkraukles novada Pļaviņu bērnu bibliotēka, Jelgavas novada Valgundes bibliotēka, Smiltenes novada Blomes bibliotēka, Tukuma novada Smārdes pagasta bibliotēka, Valkas novada Ērģemes bibliotēka); āra skatuves un pasākumu vietas (Ropažu bibliotēka).
Bibliotēku portāls uzrunāja katru publisko bibliotēku, kas piedalījās projektā, un jautāja, kāda ir bijusi projekta ietekme uz bibliotēkas darbu un vietējo kopienu?
2022. GADA “IEDVESMAS BIBLIOTĒKAS”:
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2022/07/RJ_00240-1024x683.jpg)
Valkas novada Ērģemes bibliotēka pārcēlās uz jaunām telpām, kas tika izremontētas un iekārtotas, iegūstot mūsdienīgu vizuālo veidolu un mēbeles.
Bibliotēkas vadītāja Līga Kondratjeva: “Pateicoties šim projektam, esmu ieguvusi patīkamu darba vidi, kas ir iedvesmojusi jaunām idejām vietējai kopienai. Bibliotēkas apmeklētājiem ir vieta, kur viņi labprāt uzturas un apmeklē pasākumus. Viennozīmīgi šajā laika periodā ir audzis apmeklētāju skaits. Ērģemes bibliotēka ir izskanējusi ne tikai Valkas novadā, bet arī citos novados, kas priecē, jo esmu uzņēmusi ciemiņus. Paldies! Šis ir nenovērtējams ieguldījums, lai cilvēkiem laukos būtu sajūta, ka viņi ir vajadzīgi, un ir vieta, kur satikties!”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2022/08/DSC04332-1024x683.jpg)
Saldus novada Kursīšu bibliotēka–informācijas centrā izveidota āra terase-lasītava, kur lasīt grāmatas un žurnālus, mācīties vai strādāt.
Bibliotēkas-informācijas centra vadītājs Mārtiņš Lagzdons: ““Iedvesmas bibliotēkas” projekta realizācija bija vairāku gadu sapņa piepildījums, kas uzlabojis bibliotēkas pakalpojumu pieejamību, dažādojis tās fizisko telpu, radījis rezonansi vietējā kopienā un kolēģu vidū. Vasaras sezonā un piemērotos apstākļos terasē pa dienu un vakara stundās iedzīvotāji pavada laiku, izmanto Wi-Fi, spēlē spēles, krāso un lasa grāmatas (šīs trīs lietas pieejamas grāmatu skapī), terasē uzņemti ciemiņi, svinēta dzimšanas diena, notikuši pasākumi. Terases izveide veicinājusi sadarbību ar vietējo rokdarbu pulciņu, kas bibliotēkas vajadzībām izgatavojis spilvenus un karodziņu virtenes terases izdaiļošanai, tāpat vietējais cilvēks ziedoja puķes kastēm uz terases. Iedvesmojoties no paveiktā, turpināta bibliotēkas un kultūras nama ārtelpas pilnveide, jo pašvaldība “Iedzīvotāju līdzdalības projektu konkursā” sadarbībā ar Kursīšu attīstības biedrību “KABata” izstrādāja labiekārtojuma projektu, notika balsošana sabiedrībā, un tas ieguva vienu no augstākajiem rezultātiem, un 2024. gadā tika realizēts. Varētu teikt, ka “Iedvesmas bibliotēkas” projekta realizēšana veicinājusi pozitīvas pārmaiņas, turpinājumu un jaunu ideju un aktivitāšu īstenošanu. Kopš projekta realizēšanas, (bet arī jau pirms tam tika novērtēts bibliotēkas darbs ar pieredzes braucieniem), Kursīšu bibliotēkā viesojušies arī kolēģi no citām Latvijas bibliotēkām, kuriem viena no vēlmēm, kādēļ apmeklēt bibliotēku, ir ne tikai tās daudzveidīgais un profesionālais darbs, bet arī vēlme redzēt izveidoto āra lasītavu-terasi.”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2022/09/DSC04504-1024x739.jpg)
Tukuma novada Pūres bibliotēkā izveidota Rotaļtēka – telpa brīvā laika pavadīšanai, rotaļām un lasīšanai pašiem mazākajiem lasītājiem un viņu vecākiem ar īpaši veidotu Grāmatu pili aktīvai laika pavadīšanai.
Bibliotēkas vadītāja Valda Dzelzkalēja: “Vecāki ar bērniem apmeklē bibliotēku, kur bērni rotaļājas un netieši mācās, to dara ar prieku un patiesu interesi, veicinot pozitīvas un kvalitatīvas pārmaiņas bibliotēkas pakalpojumos. Tiek piedāvāti jauni pakalpojumi, kas nodrošina bērnu auditorijas piesaisti bibliotēkā ilgtermiņā. Novērots, ka tieši pēc pasākumiem bērni atved pieaugušos uz bibliotēku. Nodota pieredze, kas rosina citus bibliotekārus īstenot idejas bibliotēku modernizācijā. Pieaudzis apmeklētāju skaits par 37% un iespieddarbu izsniegums – 2x vairāk. Vidēji dienā bibliotēku apmeklē 34 bērni un jaunieši vecumā līdz 18 gadiem, no tiem 8 pirmsskolnieki. No kopējā bērnu apmeklētāju skaita 25% ir pirmsskolas vecumā. Vidēji dienā tiek izmantotas 7 spēles, vasaras mēnešos 10, bērniem ir iespēja spēlēties arī ārpus telpām. Lielāka uzmanība tiek pievērsta krājuma komplektēšanai, iegādājoties iespieddarbus (grāmatas, spēles, rotaļlietas) bērniem.”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2022/07/SK_ara-lasitava-1024x683.jpg)
Limbažu novada Braslavas pagasta Vilzēnu bibliotēka īstenoja sapni par āra terasi, kas kalpo kā lasītava, radošo darbnīcu un pasākumu vieta.
Galvenā bibliotekāre Agrita Graudiņa: “Nenoliedzami projekta “Iedvesmas bibliotēka” īstenošana piesaistīja gan vietējo iedzīvotāju, gan citviet mītošo lasītāju uzmanību. Tas bija kā atgādinājums par bibliotēku kā mūsdienīgu vidi un iespēju iziet no “rāmjiem”. Āra lasītava sniedz iespēju organizēt radošās darbnīcas, kā arī atzīmēt svētkus. Protams, arī lasītāju apmeklējums pieauga. Priecājos arī par zvaniem no bibliotēkām citviet attiecībā par āra lasītavas izveidi, jo, kā redzams, āra lasītavas tapušas jau pie vairākām bibliotēkām.”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2022/09/DSC04694-1024x835.jpg)
Aizkraukles novada Pļaviņu bērnu bibliotēka ieguvusi jaunu mājvietu ar oriģinālu grāmatu plauktu “Egle”, padarot telpu pievilcīgāku bērniem un jauniešiem.
Bibliotēkas vadītāja Ineta Grandāne: “2022. gadā, īstenojot projektu “Iedvesmas bibliotēka”, Pļaviņu bibliotēkas ieguva unikālo “Egles” plauktu, interaktīvu lielformāta ekrānu un virtuālās realitātes brilles. Tas sakrita ar bibliotēkas pārcelšanos uz jaunām, izremontētām telpām, kas bija priecīgs un pārsteidzošs notikums visiem bibliotēkas lasītājiem. Nu arī mūsu mazpilsētā bibliotēkai ir plašas un skaistas telpas ar brīnišķīgo “Egles” plauktu bērnu apkalpošanas nodaļā, kuru sākotnēji gribējās redzēt un novērtēt gan maziem, gan lieliem. Bibliotēkas “Egle”, kuras virsotnē dižojas Latvijas zīlītes, lieliski pilda grāmatu plaukta un bērnu literatūras izstāžu stenda funkciju, piesaistot atnācēju uzmanību. Starp plauktiem – zaru vēdekļiem, paši mazākie lasītāji var skatīties bērnu grāmatas, zīmēt, krāsot vai spēlēties. Savukārt interaktīvais ekrāns sniedz iespēju bagātināt lasīšanas veicināšanas pasākumu saturu ar vizuālo informāciju. Ikdienā tiek demonstrētas dažādas tematiskas izstādes bērniem digitālā formātā. Virtuālās realitātes brilles bija tāds notikums lielākajai daļai bērnu! Jauna, neierasta izklaide, kas ļauj aizceļot gan okeānu un kosmosa dzīlēs, gan iemīļotu pasaku pasaulē! Bibliotēka nekādā ziņā vairs nav garlaicīga vieta – darbojas “Lasīšanas atlēti” – lasītāju klubiņš bērniem, rosās “Faktu detektīvi”, bet “Radošajās trešdienās” tiek darināti darbiņi dažādās tehnikās. Te var interesanti pavadīt laiku gan vienatnē, gan kopā ar draugiem! Paši mazākie nāk kopā ar vecākiem uz “Grāmatu starta” nodarbībām un “Bibliotēkas skoliņu”, “Māmiņu un mazulīšu rītiem” – “Egles” paspārnē vienmēr valda rosība. Bibliotēkas darbiniekiem projekts “Iedvesmas bibliotēka” sniedza spēcīgu emocionālo lādiņu turpmākajam darbam ar lasītājiem. Arī mēs sajutāmies īpaši “Iedvesmas bibliotēkā” – ar jaunām idejām un risinājumiem ikdienas darbam! Paldies par projekta ideju LNB Atbalsta biedrībai!”
2023. GADA “IEDVESMAS BIBLIOTĒKAS”:
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2024/01/CE4LW-2-1.jpeg)
Gulbenes novada bibliotēka izveidoja modernu, pārdomātu un funkcionālu lasītavu bērniem, veicinot lasītprasmi un interesi par grāmatām.
Bibliotēkas direktore Sabīne Jefimova: “Bērnu bibliotēkas lasītava ir ne tikai jaunākā, bet arī mūsdienīgākā telpa Gulbenes novada bibliotēkā. Tomēr “Iedvesmas bibliotēkas” projekts nav tikai par vizuālām pārmaiņām – tas ir mainījis lasītavas sajūtu, padarot to par vietu, kurā lasītāji, īpaši bērni, jūtas gaidīti un iederīgi. Rīta stundās lasītavā pulcējas jaunās māmiņas ar mazulīšiem, lai kopīgi spēlētos un lasītu. Pēcpusdienas ir skolēnu laiks, kad lasītava mazliet apstādina jauno paaudzi ikdienas skrējienā. Tā kļūst par mieriņa vietu, kur var pabūt kopā ar grāmatu, nevis viedierīcēm. Izveidotajās mīkstajās sienas šūnās bērni labprāt iekārtojas grāmatas vai žurnāla lasīšanai, kopā ar līdzpaņemto plediņu. Lasītava regulāri kļūst par vietu literārajām stundām klašu grupām, nodarbībām mazajiem, galda spēļu pēcpusdienām un kopienas tikšanās reizēm, kur vietējie pārrunā notikumus un ieceres. Īpaši jāizceļ ir 2024. gadā uzsāktās “Iedvesmas tikšanās”, kurās dažādu jomu profesionāļi, (piemēram, audiologopēds un autisma speciālists) dalījās savā pieredzē un zināšanās, pulcinot gan bērnus, gan pieaugušos. Mūsu lasītava ir kas vairāk par telpu – tā apvieno, iedrošina un iedvesmo!”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2024/05/DSC06763-1024x682.jpg)
Alūksnes novada Mālupes bibliotēka izveidoja āra terasi–lasītavu – vietu, kur satikties visu paaudžu lasītājiem, lasīt grāmatas un piedalīties pasākumos.
Bibliotēkas vadītāja Daiga Babule: “Mālupes bibliotēka 2020. gadā pārcēlās uz jaunām telpām, kuras ir siltas un gaišas, tikai par šauru, lai varētu rīkot pasākumus. Korekcijas ieviesa arī COVID-19, kad pulcēties un satikties varēja brīvā dabā. Sarunās ar vietējiem bibliotēkas lietotājiem radās ideja veidot terasi–āra lasītavu, un tā 2022. gadā nolēmām piedalīties projektā “Iedvesmas bibliotēka”. Mērķis bija radīt āra terasi–lasītavu, kur satikties visu paaudžu lasītājiem, kur varētu notikt dažādi kultūras un izglītojošie pasākumi, meistarklases, tikšanās ar interesantiem cilvēkiem. Jaunieši ierosināja to veidot pie bijušās Mālupes muižas kūts mūra sienas fragmenta, kas ir pie bibliotēkas. Realizējot projektu, tika radīta vēl viena sakopta, labiekārtota vieta pagastā un vieta, kur satikties dažādu paaudžu iedzīvotājiem. Terase–lasītava veidota kā atvērta un mūsdienīga bibliotēkas ārtelpa, kas pieejama visu diennakti un visos gadalaikos. Tā ir gan bibliotēkas telpu, gan piedāvājuma un iespēju paplašinājums, jo te var lasīt, satikties, pieslēgties Wi-Fi, mācīties vai strādāt un atpūsties. Bibliotēkas āra lasītava ir aprīkota ar galdiem, soliem, lielu divvietīgo pufu, galda spēlēm, plauktiņu ar žurnāliem un grāmatām. Pie akmens sienas ir projekta “Iedvesmas bibliotēkas” simbols – LOGS, kas asociējas ar pārmaiņām, atvērtību un gaismu. Terase ir ļoti iecienīta tieši jauniešu vidū, kur satikties un pārrunāt savus jautājumus un uzspēlēt kādu galda spēli. Vasarā te notika dažādas darba apspriedes, jo sarunas un idejas labāk raisās brīvā dabā. Notika meistarklases, kurās radījām vasaras noformējumu terasei. Rudenī Dzejas dienās notika pasākums “Dejo ar dzeju” kopā ar sociālās aprūpes centru “Pīlādži”, kur “cienājāmies” ar dzeju un lasījām dzeju. Šogad ir ieplānotas tikšanās ar radošām personībām un dažādas meistarklases, un galda spēļu turnīri. Terase–āra lasītava ir Mālupes bibliotēkas un visa pagasta iedzīvotāju ļoti liels ieguvums.”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2024/03/1fUGC-1024x661.jpeg)
Jelgavas novada Valgundes bibliotēka veidoja ērtu, pievilcīgu un aicinošu telpu bērniem un jauniešiem, radot vidi, kas veicina lasīšanas prieku.
Bibliotēkas vadītāja Vita Sandere: “Pēc projekta īstenošanas Valgundes bibliotēkā pieaudzis apmeklētāju un lasītāju skaits, īpaši bērnu un jauniešu vidū. “Iedvesmas bibliotēkas” jauniešu telpa ir kļuvusi par patīkamu vietu, kur kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku ar vienaudžiem. Bērni labprāt lasa grāmatas, pilda mājas darbus, konstruē Lego robotus, izmēģina Xbox spēļu konsoli, darbojas ar planšetdatoriem, izmanto iespēju pavadīt laiku radoši, jo telpa pati uz to rosina. Mūsu kopienai ir liels ieguvums, ka jauniešiem un bērniem tagad pēc skolas ir sava satikšanās kultūrvieta.”
2024. GADA “IEDVESMAS BIBLIOTĒKAS”:
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2024/09/9db32823-aacf-42b0-a4eb-1fb84220b21b-1024x768.jpg)
Smiltenes novada Blomes bibliotēka mūsdienīgi iekārtoja un aprīkoja bērnu lasītavu, radot radošu un iedvesmojošu vidi jaunajiem lasītājiem.
Bibliotēkas vadītāja un klientu apkalpošanas speciāliste Evita Bormane: “Vēlos izteikt lielu pateicību par projekta “Iedvesmas bibliotēka 2024” īstenošanu. Lielākais Paldies Nitai Apsītei par fantastisko, daudzfunkcionālo dizainu Blomes bērnu lasītavai. Blomes bērni spēj to novērtēt! No jauna radītā, īpaši bērniem domātā telpa ar interesanto, daudzfunkcionālo dizainu un izkārtojumu ir sevi pierādījusi un parādījusi. Šajā telpā bērni var gan atpūsties, spēlēties, lasīt grāmatas, gan pabūt ar sevi, netraucējot citus,– katram ir sava vieta, savs stūrītis. Arī darbnīcu laikā bērni, kuri nepiedalās aktivitātēs, var atrasties šajā telpā, netraucējot darbnīcu norisi, bet būt ar sevi, spēlēt spēles, atpūsties vai lasīt grāmatas, vai vienkārši vērot lejā notiekošo. Iepriekš tas nebija iespējams. Bērniem šī ir mīļākā telpa bibliotēkā, un viņi spēj novērtēt iespējas, ko bērnu lasītavas telpa sniedz. Milzīgs paldies LNB Atbalsta biedrībai un Smiltenes novada pašvaldībai par mūsu sapņa piepildījumu!”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2025/01/Iedvesmas-biblioteka_Artis-Veigurs-18-1024x683.jpg)
Jūrmalas Centrālā bibliotēkas Bērnu lasītavā taps māksliniecisks un interaktīvs elements – “Burtu Pūķītis”, veicinot bērnu interesi par lasīšanu.
Bibliotēkas eksperte darbā ar bērniem un jauniešiem Inguna Radziņa: ““Burtu Pūķītis” jau ir kļuvis par neatņemamu Jūrmalas Centrālās bibliotēkas Bērnu un jauniešu nodaļas komandas locekli. Tas bērniem piedāvā iespēju mācīties un radoši izpausties. “Burtu Pūķītis” ne tikai ir grāmatu plaukts, bet arī pārvēršas par interaktīvu spēļu un mācību objektu, kas mudina bērnus lasīt, rakstīt un zīmēt. Bērni aktīvi izmanto “Burtu Pūķīti”, spēlējot “skolas”, rakstot burtus un zīmējot. Ar Pūķīša palīdzību bērni var apgūt alfabētu un piedalīties radošās aktivitātēs. Tikšanās reizēs tiek stāstīta leģenda par to, kā Pūķītis sekoja burtu smaržai un nokļuva pie mums bibliotēkā, un kā viņam patīk, ja bērni lasa priekšā grāmatas. Tas bērniem piedāvā ne tikai mācīšanās iespējas, bet arī kļūst par iedvesmu un prieka avotu.”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2024/07/1jT4B-1024x752.jpeg)
Ropažu bibliotēkā izveidota bibliotēkas ārtelpa ar transformējamu skatuvi un soliem, radot vietu pasākumiem un lasītāju tikšanās reizēm.
Bibliotēkas vadītāja Dace Smukša: ““Iedvesmas bibliotēkas” projekts Ropažu bibliotēkā ir būtiski paplašinājis bibliotēkas iespējas un veicinājis vietējās kopienas kultūras dzīves attīstību. Lai gan pilnīgs potenciāls vēl nav izmantots, jo mobilā āra skatuve tika atklāta tikai 2024. gada jūlijā, jau šajā nelielajā laika periodā redzama pozitīva ietekme uz bibliotēkas darbu un sabiedrības iesaisti. Mobilā skatuve ļauj rīkot brīvdabas kultūras un izglītojošus pasākumus, paplašinot bibliotēkas funkcionalitāti un piesaistot jaunus apmeklētājus. Pateicoties iegādātajai akustiskajai sistēmai, pasākumi norit augstākā līmenī, nodrošinot izcilu skaņas kvalitāti gan muzikālajām izrādēm, gan literārajiem vakariem. Īsā laikā skatuve jau ir kļuvusi par nozīmīgu vietu dažādu pasākumu norisei, kas piesaista gan ģimenes ar bērniem, gan pieaugušos. Jau notikusi muzikāla izrāde bērniem, pulcējot ģimenes un radot bērniem aizraujošu piedzīvojumu. Tāpat organizēts muzikāli literārs vakars ar Ilzi Grunti un Evitu Zālīti, kas bagātināja klausītāju emocionālo un māksliniecisko pieredzi. Nesen, janvārī, notika barikāžu atceres vakars “Brīvības sardze 1991”, kas veicināja vēstures izzināšanu un vietējās kopienas vienotību. Lai gan projekts vēl ir agrīnā attīstības posmā, tas jau tagad ir pierādījis savu vērtību, kļūstot par svarīgu kultūras, izglītības un kopienas saliedētības centru Ropažos. Ar laiku, palielinoties pasākumu skaitam un daudzveidībai, bibliotēkas loma kā vietējās kultūras dzīves veidotājai tikai nostiprināsies.”
![](https://www.biblioteka.lv/wp-content/uploads/2024/12/IMG_8187-1024x793.jpg)
Tukuma novada Smārdes pagasta bibliotēkā radīta jauna rotaļu telpa bērnu lasītavai, veicinot bērnu lasītprasmi un interesi par grāmatām.
Bibliotēkas vadītāja Gunta Frišfelde: “Īstenojot projektu “Iedvesmas bibliotēka 2024”, ir izveidota bērnu lasītava “Mežs”. Lasītava bērniem veidota kā rotaļu telpa brīvā laika pavadīšanai – rotaļām, spēlēm un izzinošu nodarbību norisei. Pirms tam šādas telpas tieši mazajiem bērniem mums nebija. Mums jau vairāku gadu garumā ir sadarbība ar Smārdes PII “Ķipari”, veidojam tematiskas nodarbības. Ir svarīgi ieinteresēt bērnus lasīt grāmatas un apmeklēt bibliotēku, iepazīt apkārtni un dabu. Tādēļ šīs telpas interjeru veidojām kā mežu. Tā ir vide, kurā bērni var brīvi rotaļāties. Interjera dizainā ir iekļauti no finiera veidoti stilizēti koki kā plaukti, tapetes ar meža skatu, paklājs kā zāliens un bērnu atpūtas stūrītis ar vigvamu. No atklāšanas brīža ir pagājis tikai nedaudz vairāk kā mēnesis, vēl nevaram novērtēt projekta ietekmi uz vietējo kopienu. Ir notikušas 3 nodarbības – trīs bērnudārza grupiņu apmeklējumi. Ir apmeklējušas lasītavu jaunās māmiņas ar saviem mazajiem bērniem. Pieaugušajiem bibliotēkas lasītājiem ir prieks par skaisti iekārtoto telpu.”
SECINĀJUMI
Projekts “Iedvesmas bibliotēka” ir būtiski ietekmējis Latvijas bibliotēku attīstību, radot modernas, pievilcīgas un iedvesmojošas kultūrvietas visā valstī. Šīs iniciatīvas rezultātā ne tikai uzlabota bibliotēku infrastruktūra, bet arī ievērojami palielinājies apmeklētāju skaits un viņu uzturēšanās ilgums bibliotēkās. Vairākās bibliotēkās lasītāju skaits pieaudzis pat divas vai trīs reizes, kas apliecina šāda veida projektu nozīmību un nepieciešamību.
Papildus fiziskajām pārmaiņām, projekts ir veicinājis ciešāku sadarbību starp bibliotēkām, pašvaldībām un sabiedrību, kā arī iedvesmojis citus bibliotekārus īstenot līdzīgas pārmaiņas savās iestādēs. Vietējās kopienas novērtē šo ieguldījumu, jo tas veicina sabiedrisko dzīvi un uzlabo iedzīvotāju ikdienas kvalitāti. Tāpat projekts veicinājis vietējo uzņēmumu un ziedotāju iesaisti kultūras attīstībā, ļaujot realizēt kvalitatīvas un individuāli pielāgotas pārmaiņas katrā bibliotēkā.
“Iedvesmas bibliotēka” ir pierādījusi, ka mūsdienīgas un pievilcīgas bibliotēkas var kļūt par vietējās sabiedrības centrālajām tikšanās vietām, veicinot izglītību, kultūras attīstību un sociālo saliedētību. Projekts ir kalpojis kā katalizators pozitīvām pārmaiņām un rosinājis jaunas iniciatīvas, kas turpina attīstīt bibliotēku nozari Latvijā.
Lai gan projekts šobrīd atkarīgs no ziedotāju un atbalstītāju palīdzības, tā ietekme un ieguvumi ir neatsverami, kas rada cerību par tā turpinājumu un paplašināšanos nākotnē. “Iedvesmas bibliotēkas” panākumi apliecina, ka bibliotēkas nav tikai grāmatu krātuves, bet gan aktīvi sabiedrības attīstības centri, kas spēj iedvesmot un vienot cilvēkus visos Latvijas reģionos.
Aicinām lasīt:
Bibliotekāri prot sapņot: Intervija ar Karinu Pētersoni par projektu “Iedvesmas bibliotēka”
Paldies Sanitai Kitajevai no Biedrības par atbalstu raksta sagatavošanā!
Informāciju apkopoja:
Anna Iltnere
Latvijas Bibliotēku portāla redaktore
Bibliotēku attīstības centrs
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
anna.iltnere@lnb.lv
“Iedvesmas bibliotēka”: sirsnīgs solis Latvijas bibliotēku attīstībā