#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Jelgavas bērnu un jauniešu bibliotēkā “Zinītis”
Lai popularizētu Latvijas bibliotekāru veikumu, vairotu sabiedrības izpratni par bibliotekāra darba ikdienu un celtu bibliotekāru profesionālo pašapziņu, Latvijas Bibliotēku portāls jau ceturto sezonu turpina sociālo mediju rubriku “Ko dara bibliotekārs?”. Šoruden aicinājām Latvijas bibliotēkas stāstīt un rādīt, kā tiek veicināts lasītprieks. Jau desmito otrdienu Bibliotēku portāla Instagram kontā un LNB Bibliotēku attīstības centra Facebook lapā iepazīstam jūsu iesūtītos piemērus. Sezonu noslēdzam ar stāstu no Jelgavas bērnu un jauniešu bibliotēkas “Zinītis”.
Lasītprieka un lasītprasmes veicināšana bērnu un jauniešu vidū ir katras bibliotēkas viens no pamatuzdevumiem. Specializētajā bērnu un jauniešu bibliotēkā to mēģinām paveikt ik uz soļa – sākot ar mājīgu un interesi rosinošu bibliotēkas iekārtojumu, ikdienas darbu ar lieliem un maziem lasītājiem, pasākumu rīkošanu, priekšā lasīšanu, līdz pat izkāpšanai no komforta zonas, īstenojot leļļu teātra mazizrādes.
- Mazizrādes un nodarbības
Pērn, izmantojot Pārlielupes un Miezītes bibliotēkas izveidoto leļļu teātra skatuvi, aizsākām tradīciju – par kādu no “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” (BJVŽ) 5+ grāmatām veidot leļļu teātra mazizrādi bērniem. Izrādes kalpo kā aizraujošs un izzinošs ievads mācību stundām ārpus skolas vai pirmsskolas izglītības iestādes.
Kā pirmo bibliotekāri paši saviem spēkiem radīja mazizrādi “Lasis Stasis un Atlasijas okeāns” pēc Dainas Tabūnas grāmatas ar tādu pašu nosaukumu motīviem. Tika veidots scenārijs, šūtas un darinātas lelles – okeāna iemītnieki, dekorēta skatuve, ierunāta teicēja balss un sagatavota mācību stunda par upju un okeānu piesārņojumu. Iedvesmojoties no pozitīvajām skatītāju atsauksmēm, nolēmām izrādi rādīt arī ģimenēm ar bērniem un rīkot tematisko Ģimenes dienu, kurā tiktu aktualizēta ilgtspējība sabiedrībā. Piesaistījām atbalstītājus no “Zaļā josta” un “Zero Waste Latvia”. Tematiskajās Ģimenes dienās vienmēr akcentējam nozaru un daiļliteratūras grāmatas, kurās minēta attiecīgā tematika. Pēcāk izrāde savu ceļo pie skatītājiem mēroja arī uz pārējām Jelgavas publiskajām bibliotēkām, to rādīja kolēģi arī Muzeju naktī un skolā par godu čaklākajiem lasītājiem.
Otra mazizrāde, kas tika sagatavota, balstoties uz BJVŽ 5+ vecuma grupas grāmatām, tapa šī gada vasarā. Tā ir izrāde “Mollis”, kas iestudēta pēc Katri Kirkopelto grāmatas motīviem. Gluži tāpat kā iepriekš, arī šai izrādei viss tika darināts pašu spēkiem – izgatavota pilnīgi jauna skatuve, veidotas īpašas dekorācijas un noformējums, izstrādāts scenārijs, ar rokām šūtas lelles un ierunāta teicēja balss. Pēc izrādes bērni apskatīja grāmatu izstādi “Visas manas emocijas”, kurā tika eksponētas grāmatas par emociju atpazīšanu, pieņemšanu un stresa mazināšanas veidiem. Savukārt, skolēnu un PII grupām pēc izrādes tika organizētas arī nodarbības – “Emociju pasaules izzināšana”, ko bērniem vadīja Jelgavas sociālo lietu pārvaldes Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas speciālisti. Esam ļoti priecīgi par izveidojušos sadarbību un paveikto darbu.
Vēl viena leļļu teātra mazizrāde, kuru iestudējām, ir “Muminielejā atnāk Ziemassvētki” pēc A. Haridi un S. Dāvidsones grāmatas ar tādu pašu nosaukumu motīviem, kuru rādījām PII grupiņām kā pateicību par dalību BJVŽ. Žūrijā mēs mērķtiecīgi iesaistām pirmsskolas izglītības iestādes, informējot par norisi, piedaloties vecāku sapulcē, izsniedzot grāmatas, tai skaitā lasot priekšā arī kādu no kolekcijas grāmatām PII grupām gan bibliotēkā, gan PII.
- Čaklāko lasītāju sveikšana
Jau pirms daudziem gadiem iedibinājām tradīciju gada sākumā sveikt pērnā gada čaklākos lasītājus bērnu un jauniešu vidū, sarūpējot simboliskas dāvanas, atzinības rakstus ar izlasīto grāmatu skaitu, kā arī, sadarbībā ar dažādiem pilsētas radošajiem kolektīviem, sniedzot koncertu. Katru reizi bija redzams, ka laureāti jutās novērtēti un uz šo pasākumu nāca kā uz svētkiem. Un pērn Čaklāko lasītāju sveikšana notika centralizēti – izlasīto grāmatu skaits tika apkopots no visās četrās bibliotēkās izlasīto grāmatu skaita. Kopīga čaklāko lasītāju sveikšana radīja vēl lielāku svētku sajūtu.
- Dalība LNB programmā “Grāmatu starts”
Līdzīgi dalība notiek LNB lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts”, kur katrā no JPB filiālēm programmas dalībniekiem tiek vadītas divas “Pūcītes skolas” nodarbības, iepazīstinot mazos jelgavniekus ar bibliotēku un piedāvājot izglītojošas, radošas un attīstošas aktivitātes, kas veicina bērnu lasītprieku, lasītprasmi un personības attīstību. Savukārt noslēgumā pūčulēnu somiņu pasniegšana un svinīgais pasākums notiek centralizēti visiem kopā.
- Ģimenes dienas
Ir būtiski, ka bibliotēka ir pieejama katram ģimenes loceklim un bibliotēka ir vieta, kur jēgpilni pavadīt brīvo laiku visai ģimenei kopā. Jau pāris gadu īpaši piedomājam pie Ģimenes dienu programmas, lai ikvienam būtu interesanti un rastos vēlme atgriezties atkal. Ģimenes dienas veidojam tematiski – koncentrējoties uz kādu tematu, kas atainots grāmatu izstādēs, konkursos, aicinātajos viesos un rīkotajās aktivitātēs.
Lai rosinātu lasītprieku un interesi par literatūru jauniešu auditorijai, šogad realizējām vairākas aktivitātes.
- Katru gadu organizējam tikšanās ar grāmatu autoriem
Šogad jauniešus (10. klase) aicinājām uz tikšanos ar komiksa “Leģendas par Lāčplēsi un citiem varoņiem” autoru Andri Trušeli, kurš stāstīja par savu ideju – latviešu varoņtēlus popularizēt un attēlot jauniešiem tīkamā formātā – komiksā. Tikšanās laikā jauniešiem bija iespēja redzēt kā tiek izmantots mākslīgais intelekts komiksa veidošanā.
- Tematiskais katalogs bērniem un jauniešiem “Atrodi pats”
Šis katalogs veidots ar domu, lai bērniem un jauniešiem, kā arī viņu vecākiem palīdzētu orientēties bibliotēku krājumos un būtu vieglāk atrast nepieciešamo. Liela daļa tematu, kas ir pievienoti katalogam, ir veidoti pēc lasītāju pieprasījuma, piemēram, atvadas, stārķis atnesa, maģiskās būtnes.
- Grāmatu katalogs “Jaunietis jaunietim”
Idejas grāmatu kataloga “Jaunietis jaunietim” realizācija, piesaistot sponsorus un iesaistot skolu un pagastu bibliotēkas. Šobrīd atsauksmes par grāmatām iesnieguši vairāk nekā 20 jaunieši. Joprojām cītīgi turpinām darbu pie anketas popularizēšanas, lai ideju izdotos pilnībā realizēt. Iesniegtās atsauksmes un komentāri ir vērtīgi un daudzi no respondentiem raksta, ka ir priecīgi piedalīties un gaida grāmatu katalogu, jo uzskata, ka tas būs vērtīgs un noderīgs.
- Dalība “Jelgavas Jauniešu festivālā”.
Festivāla apmeklētājiem piedāvājām pieejas datus EBSCO e-grāmatu bibliotēkai un citām noderīgām datubāzēm. Popularizējām “Bērnu, jauniešu un vecāku žūriju 2024”, piedāvājām atjautības uzdevumus no grāmatām, kā arī uzsākām kustības “Restarts lasīšanai” popularizēšanu, dalot pašu sagatavotas grāmatzīmes ar kvadrātkodu un aicinot lasošos jauniešus citiem jauniešiem ieteikt viņuprāt labas un vērtīgas grāmatas.
Aicinām lasīt:
Rubrika “Ko dara bibliotekārs?” aicina bibliotekārus pieteikties jaunajai sezonai
#kodarabibliotekārs: Māriņkalna bibliotēka – vieta, kur piedzīvojumi un kopiena satiekas
#kodarabibliotekārs: Ogrē dzimst lasīprieks
#kodarabibliotekārs: Jēkabpils novada Salas bibliotēka
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Rēzeknē
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Aizkraukles novada Pļaviņu bibliotēkā
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Skrudalienes pagasta Silenes bibliotēkā
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Augšdaugavas novada bibliotēkās
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Aizkraukles novada centrālajā bibliotēkā
#kodarabibliotekārs: Valmierā bibliotēku apmeklē visi – kā lieli, tā mazi!
Rāmīšu ilustrācija: Laura Lukeviča
Informāciju sagatavoja:
Baiba Karčevska
Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Jelgavas Pilsētas bibliotēka”
filiāles BJB “Zinītis” vadītāja
Baiba.Karcevska@biblioteka.jelgava.lv