Bibliotekārs – bibliotēku eksperts, kas organizē, atbalsta, informē, palīdz, izglīto, nostiprina prasmes, komunicē un piegādā informāciju,  pārzin lokālās kultūrvietas resursus, iesaistās pētījumos, atrodot atbilstošas ​​datu bāzes vai grāmatas un pārrauga šo materiālu izmantošanu. Tāda misija ir saistoša mūsdienu bibliotekāram, lai stiprinātu savas kopienas,  nozares un sabiedrības dažādās pratības  un redzesloku.

Šodien bibliotēkā ir pieejamas ne tikai grāmatas, bet arī izzinošas nodarbības un aktivitātes, lai apgūtu jaunas amatniecības prasmes, stiprinātu izpratni par mediju pratību, finanšu pratību, veselības pratību, digitālu pratību. Šos pasākumus ikdienā organizē bibliotekāri.

Arī Augšdaugavas novada bibliotēkas ir tikšanās, socializēšanās, ideju apmaiņas, koprades, kopienas saliedēšanas vieta, ar mērķi uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti. Īpaši svarīgs šis bibliotēku uzdevums ir Augšdaugavas novada pierobežas teritorijās, novada apvienībās ar izteikti dažādu etnisko minoritāšu pārstāvniecību kopienās, kur nereti bibliotēka ir nozīmīgs izglītības, drošības un sociālās saskarsmes centrs.

Bibliotēkas daudz strādā arī pie lasīšanas veicināšanas.

#Demenes pagasta bibliotēkai laiku gaitā ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar pirmsskolas izglītības iestādi. Lielākā daļa lasītveicināšanas pasākumu notiek bibliotēkā – bibliotekārs jau iepriekš vienojas ar audzinātājiem, saskaņo nodarbības tēmu, veic iespējamos mājasdarbus, gatavo tematiskas grāmatu izstādes, ar ko iepazīstas bērni pasākuma laikā vai apmeklējot bibliotēku.

#Dvietes pagasta bibliotēka praktizē Ēnu dienas, kur bibliotekāru “pieēnoja ēna”. “Ēna” iepazinās ar bibliotekāra darba ikdienu. Kopumā Dvietes pagasta bibliotēka veiksmīgi izmanto dažāda veida sadarbību, lai veicinātu lasīšanas prieku un literatūras interesi, piedāvājot aizraujošas un izglītojošas aktivitātes visām vecuma grupām.

#Kalupes pagasta bibliotēkā šogad tika piedāvāta aktivitāte “Dialogs ar spoguli” – savu izziņas prasmju attīstīšanai. Tika iepazīta tuvākā apkārtne un objekti vietējā lokācijā, loģistikā – notika mēbeļu pārvietošana no punkta A uz punktu B, draudzībā ar kaimiņiem un kolēģiem – tika sakrātas tukšo olu pakas vietējām mājsaimniecībām. Neizpalika bez fitnesa nodarbībām, kur paralēli nodarbību vadīšanai tika fotografēts un montēts, tādejādi pilnveidojot savu ikdienu.

#Ilūkstes pilsētas bibliotēkai šogad iezīmējās cieša sadarbība ar Raiņa mājas Berķenelē muzeja vadītāju Inesi Baraviku. Tika organizēts koppasākums Dzejas dienu ietvaros. Šajā pasākumā tika izveidota Dzejas tējnīca un kopā atklāts grāmatu apmaiņas skapītis. Ar kolēģiem tika pārrunāts, ko liksim darīt pieaugušajiem, ko – mazajiem pasākuma apmeklētājiem, lai visiem būtu interesanti. Bērnu bibliotēkā tika atlasītas grāmatas, kas tika vestas uz Berķeneli, lai iepazīstinātu dzejas mīļotājus un veicinātu viņu aizraušanos ar grāmatas lasīšanu un ilustrāciju veidošanu. Pasākums izdevās!

#Višķu pagasta bibliotēkai ir paveicies, jo tās vadītājs Jānis Strods ir ar lielu sabiedriski politisku darba pieredzi. Līdztekus šīm zināšanām, vadītājs pēdējā laikā ir pievērsies sava dzimtā un plašā Višķu pagasta bagātās vēstures notikumu izpētei. Šeit ir viņa dzimtās tēva mājas, te Jānis ir mācījies un beidzis Špoģu vidusskolu. Bibliotekārs prot ne tikai veiksmīgi uzrunāt, bet arī iesaistīt aktivitātēs brīvprātīgos, kuri ir arī čakli bibliotēkas grāmatu lasītāji.

#Naujenes bibliotēka piedāvā dažādas aktivitātes lasītprasmes un lasītpatikas veicināšanai. Tiek iesaistīti pirmsskolas un pamatskolas vecuma bērni, kam šīs tēmas ir īpaši aktuālas mūsdienu dzīves ritmā un apstākļos. Lai izkoptu un veicinātu lasīšanas paradumus ģimenē, bērnu apkalpošanas nodaļas bibliotekāre Ilvija Gžibovska LNB norišu kopas ”Latviešu grāmatai 500” ietvaros organizēja lasīšanas veicināšanas aktivitāšu ciklu “Lasām kopā = Esam kopā” pirmsskolas vecuma bērniem un to vecākiem. Grāmatu lasīšana notika gan pirmsskolā, gan mājās, gan pagalmā, gan nojumē. Grāmatas ceļoja no viena bērna pie otra, no vienas ģimenes pie citas, kamēr tās neizlasīja visu trīs grupu 62 bērni, pedagogi un viņu ģimenes locekļi. Noslēgumā katrs bērns saņēma personalizētu diplomu par dalību grāmatu lasīšanā. Īpašā balva bija klātienes tikšanās ar ilustratori Agiju Staku. Bērni saņēma dāvanā ne tikai pasakainus iespaidus, bet arī īpašas bibliotekāru taisītās nozīmītes ”Lasām kopā = Esam kopā” un bukletus–ielūgumus ar aicinājumu vecākiem kopā ar bērniem apmeklēt vietējo bibliotēku.

#Maļinovas pagasta bibliotēkas bibliotekāra ikdiena ir pilna izaicinājumu un radošu procesu, kur patīkami ir apzināties, ka tu esi vajadzīgs apmeklētājiem ar savām prasmēm un zināšanām, kas tiek pastāvīgi papildinātas. Bibliotēka ir atbildīga par pašvaldības izdevuma “Augšdaugavas novada vēstis” izplatīšanu. Bibliotēkas novadpētniecības krājumā atrodas izšūto dvieļu kolekcija, kas tiek izmantoti ceļojošās izstādēs, piedāvājot šo kolekciju citām bibliotēkām. Šogad kolekcija ir devusies uz Sēlijas pusi un pašlaik priecē Stendera muzeja apmeklētājus Eglainē. Tālākais izstādes ceļš plānots Lietuvā. Vēl viens veiksmes stāsts saistīts ar fotokonkursu “Sēņu dažādība vietējā mežā”, kur tika iesaistīti interesenti ar sociālo mediju starpniecību no dažādām Latvijas vietām. Tika izgatavotas planšetes ar fotogrāfijām un sēņu nosaukumiem, rezultātā radās pastāvīga ceļojoša izstāde, kura pašlaik atrodas Medumu tautas namā. Bibliotēkas vadītāja Elvīra Kokina regulāri organizē radošas darbnīcas gan sociālās aprūpes centra iemītniekiem, gan citiem interesentiem. “… it kā vienkārša darbošanās, bet aprūpes centra iemītniekiem ir svarīga kopā būšana, it sevišķi, ja daži iemītnieki ir nākuši no Maļinovas pagasta,” teic Elvīra.

#Subates pilsētas bibliotēkas bibliotekāri ir cilvēki-orķestri, kuriem ikdienā ir daudz dažādu pienākumu: no psihologa līdz informācijas speciālistam. Bibliotēka ir bagātīga bezmaksas zināšanu ieguves vieta, kultūras saliņa, vietējās kopienas sabiedriskais centrs. Līdz šī gada pavasarim bibliotēkas galvenā mērķauditorija bija bērni, diemžēl skola šogad beidza pastāvēt. Visiem zināms, cik mūsdienās grūti piesaistīt bērnus lasīšanai, jo jākonkurē ar dažādiem gadžetiem. Kad bērns ir nonācis bibliotēkā, ir ļoti svarīgi noturēt viņa uzmanību un, galvenais, mācīt iemīlēt grāmatu brīnišķīgo pasauli. Tā ietvaros akcents tika likts uz lasīšanas pēcpusdienas “Lasītprieks” organizēšanu bērniem un jauniešiem. Katrā nodarbībā tika izvēlēta kāda grāmata, ko lasīja gan bibliotekāre, gan paši bērni, pēc izlasīšanas tika pārrunāts izlasītais, izpildīti dažādi radošie uzdevumi, minētas krustvārdu mīklas, liktas puzles un citādi radoši izpaužoties. Tomēr galvenais akcents tika likts uz pašu lasīšanas procesu, tā pilnveidojot gan klausīšanās prasmes, gan pašu lasītprasmi un pastarpināti bērnu emocionālo pasauli. “Mēs, bibliotekāres, esam sava darba entuziastes un patriotes, tāpēc ceram un ticam, ka katrai bibliotēkas grāmatai būs savs lasītājs, un ne viens vien!” atzīst vadītāja Anita Šapala un bibliotekāre Aija Lošaka.

#Laucesas pagasta bibliotēkas vadītāja Viktorija Kvetkovska stāsta, ka ir pagājusi vasara un tās brīvlaiks, kas ir ļoti aktīvs darbā ar bērniem dažādu pasākumu, radošo darbnīcu ziņā: tika daudz kopā lasīts, meklēta informācija, lietas sveces, apgūta Papercraft un kolāžas tehnika, strādāts ar 3D pildspalvām un pirogrāfu, vērtēts BJVŽ grāmatu piedāvājums un daudz kas cits. Taču tradicionāli ar Lauceses pagasta kopienas iedzīvotājiem pavasarī tika stādītas dālijas un jau otro gadu tika iestādīti arī kartupeļi, lai rudens talkā iesaistītos “Dzejas dejas un kartupeļu rakšanas talkā”, tādējādi darba procesā vienojot dažādas paaudzes un dzejas cienītājus.

#Pilskalnes pagasta bibliotēkai par tradīciju kļuvusi dalība Melnā kalna svētkos, kas stiprina saikni starp bibliotēku un vietējo kopienu, ka arī popularizē kultūras mantojumu un vēstures nozīmību. Melnā kalna svētki ir vietējie svētki, kas atzīmē kultūras, vēstures un dabas vērtības, un bibliotēka aktīvi piedalās to organizēšanā un dažādu aktivitāšu piedāvāšanā: tematiskas izstādes, kas saistītas ar vietējo vēsturi, tradīcijām un literatūru. Dalība Melnā kalna svētkos sniedz iespēju tuvāk iepazīstināt sabiedrību ar bibliotēkas darbu, stiprināt saikni ar vietējiem iedzīvotājiem.

#Biķernieku pagasta bibliotēka piedāvā ik gada lasīšanas veicināšanas aktivitātes vasaras brīvlaikā, iesaistot visa vecuma bērnus un jauniešus vasaras lasīšanas programmā “Zvirbulēna grāmatu grozs” ar mērķi popularizēt grāmatu lasīšanu, īpašu uzmanību pievēršot jaunizdotajām grāmatām, kā arī veicināt sarunas par izlasītām grāmatām. Visas vasaras garumā bērni lasīja dažādas grāmatas, par katru izlasīto grāmatu lasītājs saņēma uzlīmi. Atbilstoši uzlīmju skaitam, tika sumināti aktīvākie lasītāji, kā arī veicināti tie, kam būtu vēl jāpacenšas.

Pašuliene ir mazs ciematiņš netālu no Ilūkstes, var domāt, ka dzīve šeit ir klusa un mierīga, bet viss notiek tikpat raiti kā lielā pilsētā: bērni brauc uz skolu, pieaugušie uz darbu, pensionāri ar riteņiem uz mežu, visi kaut ko dara. Pat vietējais ezis neslinko, cēli apstaigā vietējo kaķu bļodiņas, cerot uz kādu atstātu maltīti. #Pašulienes bibliotēkā darba diena rit kā parasti – viens darbs pārtek nākošajā, jo bibliotēka kā dzīvs organisms prasa uzmanību, rūpes un atbildību par cilvēkiem, kuri lasa.

#Šēderes pagasta bibliotēkā jau 12 gadus darbojas radošās darbnīcas vietējo amatniecības prasmju saglabāšanas un izkopšanas nolūkos. Šajās nodarbībās pagasta iedzīvotāji nodarbojas ar dažādiem rokdarbu veidiem un noslēgumā tiek prezentēti izstādē, kopīgai aplūkošanai.

Viena no #Sventes pagasta bibliotēkas vasaras iecienītākajām aktivitātēm ir foto orientēšanās spēle “Sventes ekspedīcija”, kurā piedalās jebkura vecuma interesenti.

#Tabores pagasta bibliotēkas vadītāja Anžela Spiridonova ir profesionāla fotogrāfe, pati vada meistarklases fotogrāfijā, kur māca bērniem un jauniešiem kameras pamatus. “Svarīgi, lai bibliotēka nebūtu tikai vieta lasīšanai, bet gan telpa radošuma attīstībai un jaunu zināšanu apguvei”, saka Anžela.

#Višķu pagasta bibliotēkas Silavišķu ārējās apkalpošanas punktu lasītāji sauc par atvērto siržu klubiņu, kas atvērts ir ikvienam, kas vien to vēlas apmeklēt. Bibliotēka laukos ir vieta, kur cilvēki gūst komunikāciju viens ar otru. Tā teikt vieta, kur atpūsties no savas saimniecības un lauku nebeidzamajiem darbiem. Bibliotekārs savā darbā ir arī pavārs. Reizi mēnesī bibliotēkā tiekas dāmu klubiņš, lai dalītos ar savām jaunām un garšīgām receptēm, kur kopā tiek gatavots un degustējams jautrā un sirsnīgā gaisotnē.

““Vai tad uz bibliotēku vēl kāds staigā?” – tas ir pirmais jautājums, kuru uzdod cilvēki, kad es pasaku, kur strādāju. Vairums cilvēku uzskata, ka bibliotēka ir garlaicīga un klusa vieta, kas ir pilna ar grāmatu stelāžām un kur bibliotekārs tikai visu laiku lasa vai “sērfo internetā”. Mīts par bibliotekāra mierīgo dzīvi ir ļoti izplatīts,” atzīst #Ambeļu pagasta bibliotēkas vadītāja Zoja Rubene. Mūsdienās bibliotēka – tā ir vieta, kur tiekas domubiedri, nevis tikai informācijas iegūšanas avots. “Pirmais, ko es daru, ienākot kultūras nama foajē, – ielieku vāzē ziedu pušķi. Uzskatu, ka kultūras iestādes vizuālais tēls ir ārkārtīgi svarīgs – tas ir kā vizītkarte. Ēkas rozīnīte ir tās senatnīgās lustras, kuras tika pašrocīgi restaurētas. Esmu restaurējusi daudzas mēbeles, lai vēlāk tās izmantotu izstāžu rīkošanai, telpu noformēšanai noteiktā stilā. Esmu pati uzšuvusi visus aizkarus, mēbeļu pārvalkus.” Ambeļu pagasta bibliotēkā bibliotekārs ir ne tikai telpu noformēšanas speciālists, bet arī pasākumu organizētājs gan bibliotēkā, gan kultūras namā, gan pagasta teritorijā. Izcelt vēlamies vienu projektu, kas norisinās jau daudzu gadu garumā. Tās ir pieaugušajiem organizētās radošās darbnīcas “Radošā laboratorija”, kuras aizsākās pirms 12 gadiem. Tā ir vieta, kur domubiedru grupa radoši darbojas, īstenojot savus projektus patīkamā atmosfērā. Šim projektam ir plaša materiālā bāze, kas katru gadu tiek papildināta par administrācijas piešķirtajiem līdzekļiem. Katru gadu tiek izdomātas jaunas tēmas radošai izpausmei. Šā interešu kluba darbības laikā ir uzšūti tērpi, kas demonstrēti bibliotēkas modes skatē. “Esam veidojuši dārza skulptūras no cementa, restaurējuši mēbeles, veidojuši konfekšu pušķus, gleznojuši ar akvareļu krāsām, radījām apjomīgas gleznas, floristiskas kompozīcijas. Esam arī atpūtušies, malkojot tēju, komunicējot un apmainoties ar informāciju un idejām. Uzskatu, ka šis projekts ir bijis visveiksmīgākais manā darbā, jo šo gadu laikā ir izdevies piesaistīt un apvienot dažādas iedzīvotāju grupas,” stāsta Zoja.

Noslēgumā – Augšdaugavas novada bibliotekāri atzīst – “Mums patīk bibliotekāra profesija. Tā ļauj īstenot jebkuras idejas un pielietot savas prasmes dažādās jomās. Taču bieži vien, neskaitot darba stundas, dažādu ideju kvalitatīvai realizācijai ir jāvelta arī savs personīgais laiks! Citādāk nevar!”

Aicinām lasīt un pieteikties:
Rubrika “Ko dara bibliotekārs?” aicina bibliotekārus pieteikties jaunajai sezonai
#kodarabibliotekārs: Māriņkalna bibliotēka – vieta, kur piedzīvojumi un kopiena satiekas
#kodarabibliotekārs: Ogrē dzimst lasīprieks
#kodarabibliotekārs: Jēkabpils novada Salas bibliotēka
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Rēzeknē
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Aizkraukles novada Pļaviņu bibliotēkā
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Skrudalienes pagasta Silenes bibliotēkā

Rāmīšu ilustrācija: Laura Lukeviča

Informāciju apkopoja:
Žaneta Moiseja
Augšdaugavas novada
Bibliotēku nodaļas vadītāja 
zaneta.moiseja@augsdaugavasnovads.lv