Notiks seminārs bibliotekāriem “Kā palīdzēt nenokļūt viltus ziņu gūstā: Vācijas bibliotēku pieredze”
2020. gada 4. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks seminārs bibliotekāriem “Kā palīdzēt nenokļūt viltus ziņu gūstā: Vācijas bibliotēku pieredze”. Semināra mērķis ir dot iespēju Latvijas bibliotekāriem iepazīt Vācijas bibliotēku pieredzi medijpratības jomā un pilnveidot zināšanas ne tikai teorētiski, bet arī praktiski.
Semināru organizē Gētes institūts Rīgā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku projekta #baltimeli ietvaros.
Tikai tad, ja saprotam, kā viltus ziņas un valodas manipulācijas darbojas, varam efektīvi stāties tām pretī. Bibliotēkas ir institūcijas, kur mājo informācija un kas piedalās demokrātiskas domas veidošanā, tādēļ tās var dot nozīmīgu ieguldījumu bērnu, jauniešu un pieaugušo medijpratības veicināšanas darbā.
Seminārā varēs uzzināt, kā Šlesvigas-Holšteinas Bibliotēku centrs ar savu spēli “FakeHunter” stiprina skolēnu kritisko domāšanu darbā ar tīmeklī atrodamo informāciju un kā žurnālistu apvienība “RiffReporter” sadarbībā ar bibliotēkām dalās savās profesionālajās zināšanās par faktu pārbaudi. Būs iespējams iegūt vērtīgus padomus, kā izvērtēt informāciju internetā un neiekrist viltus ziņu gūstā.
Seminārs notiks divās daļās. Pirmajā daļā, kas notiks Ziedoņa zālē, Šlesvigas-Holšteinas Bibliotēku centra pārstāve Katrīna Reklinga-Freitāga un Neiminsteres pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu bibliotēkas pārstāve Angelika Rusta stāstīs par bērnu un jauniešu auditorijai izstrādāto spēli “FakeHunter”, un Kristians Švēgerls no žurnālistu apvienības “RiffReporter” dalīsies pieredzē par sadarbību ar Berlīnes Pavalsts un Pilsētas bibliotēku medijpratības jomā.
Otrajā semināra daļā, kas notiks Konferenču centrā –1. stāvā, būs divas paralēlas darbnīcas: 1) Šlesvigas-Holšteinas Bibliotēku centra pārstāves Katrīnas Reklingas-Freitāgas un Neiminsteres pilsētas bibliotēkas Bērnu un jauniešu bibliotēkas pārstāves Angelikas Rustas darbnīca par “FakeHunter” parauga spēļu izveidi un adaptācijas iespējām citās bibliotēkās un 2) “Datu skolas” vadītājas, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadošās pētnieces Nikas Aleksejevas darbnīca “Praktiski vingrinājumi informācijas pārbaudē digitālajā vidē”.
Vācijas lektoru priekšlasījumi un nodarbības notiks vācu valodā ar sinhrono vai secīgo tulkojumu latviešu valodā. Dalība seminārā ir bez maksas. Par dalību seminārā tiks izsniegts profesionālās pilnveides apliecinājums.
Pieteikšanās – līdz 21. februārim, aizpildot tiešsaistes pieteikuma anketu. Semināra pirmajā daļā piedalīties aicināts ikviens interesents. Vietu skaits dalībai semināra otrās daļas darbnīcās ir ierobežots, tādēļ pieteikuma anketas aizpildīšana dalībai seminārā ir obligāta. Dalībnieku skaitu atbilstoši iesniegtajiem pieteikumiem nosaka pasākuma organizatori.
Informāciju sagatavoja:
Zigrīda Murovska
Gētes institūta Rīgā bibliotēkas vadītāja
zigrida.murovska@goethe.de
Māra Jēkabsone
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku attīstības centra
galvenā bibliotekāre
mara.jekabsone@lnb.lv