2006. gada septembrī Ventspils bibliotēka un Ventspils Augstskola organizēja pirmo konferenci “Ventspils paralēle. Mantojums un mūsdienas”, kas bija veltīta diviem izciliem dzejniekiem – simtgadniekam Fricim Dziesmam un Jurim Kronbergam, kurš togad svinēja  60. jubileju. Konferencē ar referātiem piedalījās literatūrzinātnieki, kultūras un sabiedriskie darbinieki no Latvijas un ārvalstīm, savus pētījumus prezentēja Ventspils Augstskolas studenti.

Veiksmīgi aizsāktā tradīcija tika turpināta un nu klausītājus pulcēs jau piektā konference “Ventspils paralēle V. Izglītība un cilvēka dzīve: Kurzemes mācība”, kuras uzmanības centrā – Ventspils izglītības vide ar interesantām vēsturiskām tradīcijām (pamatskola, ģimnāzija, augstskola), veiksmīgu tagadnes situāciju un drosmīgām nākotnes perspektīvām, iekļaujoties Latvijas, Baltijas un Eiropas izglītības tīklos.

2015. gadā tiks atzīmēta mācītāja un sabiedriskā darbinieka, pirmā Latvijas Evaņģēliski Luteriskās baznīcas arhibīskapa Teodora Grīnberga 145 gadu jubileju. T. Grīnbergs dzimis Kurzemē, šeit arī sācis skolas gaitas, kas vēlāk aizvedušas uz Tērbatu, kur studējis teoloģiju. Viņš ir pirmās latviešu vidusskolas neatkarīgajā Latvijas Republikā (tagad Ventspils 1. ģimnāzija) dibinātājs un direktors, devis milzīgu ieguldījumu izglītības attīstībā ne tikai Ventspilī, bet visā Latvijā. Ieskatu T. Grīnberga devumā intelektuālās un kultūrvides attīstībā iezīmēs vēsturnieces I. Štrumfa un S. Lindenberga.

Viens no konferences pieturas punktiem – Ventspils Augstskola, kas līdzās Liepājas Universitātei Kurzemē rada, uztur un piepilda intelektuālo telpu, augstskola, kuras studiju programmas un zinātniskais pētniecības darbs guvis starptautisku atzinību. Par Ventspils Augstskolu, par izglītību Ventspilī šodien un nākotnē runās Ventspils Augstskolas prorektors K. Krēsliņš, Ventspils pilsētas domes deputāts, Izglītības pārvaldes vadītājs A. Slavinskis, sociologs A. Kaktiņš, Saeimas deputāte, Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas vadītāja D. Reizniece-Ozola. Par izglītības un garīguma nedalāmību un sasaisti referēs Latvijas Zinātņu Akadēmijas  prezidents O. Spārītis un Latvijas Kristīgās akadēmijas docents G. Dišlers, bet R. M. Fransuā – literāte un filosofe no Beļģijas, atklās Kurzemes virsvērtības.

Konferences gaitā tiks prezentēts Ventspils Augstskolas jaunais izdevums – rakstu krājums “Ventspils paralēle”, kur apkopoti četru iepriekšējo konferenču materiāli.

Otrās dienas uzmanības lokā – tulkošanas problēmas un piedzīvojumi, par ko runās literatūrfilosofe un tulkotāja I. Kolmane, Rakstnieku un tulkotāju mājas direktore A. Konste, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes absolventi V. Sīlis un D. Bērziņa, kā arī citi Ventspils Augstskolas studenti.

Pasākumu finansiāli atbalsta Ventspils pilsētas dome.

Ieeja brīva, aicinām visus interesentus!

Programma

14. maijs, Ventspils Augstskola (Inženieru iela 101, 1.b auditorija)
Konferenci vada Aldis Ābele, Ventspils pilsētas domes izpilddirektors

11.00–11.10 Ventspils Augstskolas prorektora Dr. Kārļa Krēsliņa uzruna