No šodienas Latvijas un diasporas skolēniem ir iespēja noskatīties medijpratībā izglītojošu video, kas tapis pēc Solvitas Denisas-Liepnieces grāmatas „CAPS un CIET jeb Vilks manipulators” motīviem.

11 minūtes ilgajā video apmēram 9 līdz 11 gadus veciem bērniem izstāstīta aina no Vilka dzīves, viņam sagrozot ierakstu Vikipēdijā un citā veidā manipulējot ar informāciju. Video mērķis ir izglītojoša un izklaidējoša stāsta veidā bērniem palīdzēt apzināties riskus informatīvajā vidē un mācīties kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto.

Video elektroniski ir nosūtīts uz visām skolām Latvijā, kā arī apmēram 110 latviešu diasporas nedēļas nogales skolām. Aicinām pedagogus kopā ar 3. – 5. klašu skolēniem noskatīties video un to pārrunāt vēl līdz šā mācību gada beigām.

Vilka manipulatora ļaunos nolūkus un to atmaskošanu izspēlē LKA 4. kursa studenti, topošie aktieri Una Eglīte, Rūdolfs Apse un Mārtiņš Gailis. Video tapšanā piedalījās režisore Elza Gauja, operators Mārtiņš Jurevics un montāžas režisors Jurģis Ločmelis.

 
Video izveide ir daļa no British Council pārstāvniecības Latvijā, Kultūras ministrijas un LKA sadarbības projekta, kura mērķis ir veicināt Latvijas skolēnu medijpratību. Eiropas Medijpratības nedēļas ietvaros Nacionālajā Mākslu vidusskolā jau notika interaktīvs uzvedums 3. – 5. klases skolēnu medijpratības stiprināšanai. Līdz mācību gada beigām paredzēts viesoties vēl vairākās Latvijas skolās.


Ideja par grāmatas „CAPS un CIET jeb Vilks manipulators” iedzīvināšanu video formātā, lai nodrošinātu iespēju ikvienam Latvijas skolēnam augt medijpratības zinībās, radās iedzīvotāju lielās intereses dēļ, kā arī vērojot bērnu atsaucību, kad stāsts tika uzvests teatralizēta uzveduma veidā grāmatas atvēršanas pasākumā šā gada sākumā.


Ar Kultūras ministrijas un Vidzemes Augstskolas atbalstu veidotā Solvitas Denisas-Liepnieces grāmata „CAPS un CIET jeb Vilks manipulators” pieejama 700 Latvijas publiskajās bibliotēkās. Elektroniski tā lasāma Kultūras ministrijas tīmekļa vietnē, medijpratības iniciatīvas „Pilna doma” tīmekļa vietnē, portāla LSM Bērnistabā un LNB tīmekļvietnē „Lasāmkoks”.


Viens no Latvijas Mediju politikas pamatnostādņu rīcības virzieniem ir medijpratības veicināšana. Lai medijpratības prasmes veidotu jau no mazotnes, pērn rudenī tika sākta medijpratības un bērnu drošības internetā sociālā kampaņa 5–8 gadus veciem bērniem “Supervaroņi internetā!”. Savukārt grāmata „CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators” paredzēta nedaudz lielāku, 9–11 vecu, bērnu auditorijai.

 

 
Papildu informācijai:

Inita Kabanova

Kultūras ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļas referente

E-pasts: Inita.Kabanova@km.gov.lv

Tālr.: (+371) 67330254

Tagi: Medijpratība