Ar Kultūrkapitāla fonda, Limbažu novada domes un Z/S Ragāres atbalstu klajā nākusi Baibas Vaivares grāmata „Daba krāso, „Dzilna” auž”. Grāmatas tapšanā, krāsojot, aužot un adot, piedalījušās 23 Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Dzilna” dalībnieces. Grāmatas atvēršanas svētki notiks 2. jūlijā plkst. 10.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 2. stāvā), to laikā notiks arī TLMS „Dzilna” izstādes „Daba krāso, Dzilna auž” atklāšana. Izstāde būs apskatāma līdz 21. jūlijam.

 

Tautas lietišķās mākslas studija “Dzilna” ir 1964. gadā izveidots Limbažu kultūras nama kolektīvs, kas tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu ieguvis 1980. gadā. No 2014. gada janvāra „Dzilnas” vadītāja ir tekstilmāksliniece Baiba Vaivare, un šī grāmata ir viņas ideja, veltīta “tiem, kam svarīgi apzināties sevi kā Dabas, Visuma daļu. Tiem, kas zina: tu esi tas, ko tu ēd; tu esi tas, ko tu velc mugurā; tu esi tas, ko tu izvēlies; tu esi tas, ko tu piedzīvo. Tiem, kas zina: spēks ir mūsu zemē, idejas – debesīs.”

 

Grāmatas pirmajā daļā atrodami folkloristes, prof. Janīnas Kursītes, etnoloģes, Dr.hist. Anetes Karlsones un grāmatas autores Mg.art. Baibas Vaivares raksti par krāsošanu ar augu izcelsmes krāsvielām, ielūkojoties vēsturiskajās tradīcijās, pievēršoties krāsošanas gaitai un atsevišķiem tās posmiem, kā arī kopīgām iezīmēm.

 

Nākamajās trijās daļās – Mežs, Pļava un Dārzs – aplūkoti konkrēti krāsaugi un to izmantošana. Ar katru no tiem strādā viena vai vairākas “Dzilnas” meistares. Augu izvēlē ievērots princips izmantot Latvijā tikai bieži sastopamus augus, lai to vākšana nenodara pāri dabai. Dziju krāsošanai apzināti lietoti tādi augi, kas ir vairumā (pienenes, alkšņu mizas, kļavu lapas), kuru ir vairāk nekā vajag (Kanādas zeltslotiņas) vai ir neizmantoti (saldētavā atrastas gadiem aizmirstas mellenes, pēc salnām lasītas aronijas), vai palikuši pāri kā blakusprodukts (kartupeļu laksti, sīpolu mizas un tomātu pazarītes).

 

Tekstu caurvijošās intervijās jaušams katras meistares raksturs un dzīves pieredze, atklājas viņu krāsošanas smalkumi un viltības. Īpašu vērtību grāmatai piešķir krāsošanas procesā tapušie krāsu paraudziņi un iepazīšanās, kā dzijas izmantojamas, aužot lakatus un segas. Lai izceltu no katra auga iegūto krāsu toņu bagātību, vienā audumā tiek izmantoti tikai ar vienu augu krāsoti materiāli, ļaujot tiem izcelties kā akcentam uz dabīgi balta, pelēka vai melna “kā no aitas muguras” fona.

 

Šeit var smelties idejas kompozīcijas veidošanai, krāsu salikumiem vai vienkārši baudīt, rast iedvesmu, uzdrīkstēties darboties un mēģināt.


Kontaktinformācija bibliotēkā: 67037125