2017. gada 19. jūnijā plkst. 18.00 GOETHE-INSTITUT RIGA (Rīgā, Torņa iela 1 (Ieeja no Klostera ielas)) notiks Vilhelma Šmida lekcija un grāmatas "Rimtums" atvēršanas svētki. Pasākums notiks vācu valodā ar sinhronu tulkojumu latviešu valodā.

 

Rimtums? Šķiet, ka tā trūkst: šodienas aktīvā dzīve tā sajauc cilvēku prātus un tik ļoti savanda viņu dzīves, ka pieņemas spēkā alkas pēc rimtuma. Tas bija nozīmīgs jēdziens kopš antīkās pasaules laikiem, taču modernajos laikos nokļuva aizmirstībā. Tas krita par upuri vētrainajam aktīvismam, zinātniski tehniskajam optimismam. Atturība, ko iemieso rimtums, netika uzskatīta par tikumu. Noteikts dzīves laiks ilgstoši šķita kā radīts rimtumam: novecošanās. Taču arī tas ir kļuvis par vētrainu laiku, rimtums tāpat vien vairs nav iespējams. Kā lai to atgūst? Vai sabiedrība, kas kļūst vecāka, var kļūt rimtāka? Rimtums kļūst par pieprasītu resursu kā no indivīdu, tā arī no sabiedrības puses. Berlīnes dzīves mākslas filosofs un bestselleru autors Vilhelms Šmids savas pārdomas par to apkopojis nelielā grāmatā, kas kļuvusi par lielu bestselleru Vācijā un tagad pieejama arī tulkojumā latviešu valodā. Viņš nevis vienkārši proklamē rimtumu, bet parāda 10 soļus, lai atrastu dzīvē praktisku ceļu uz rimtumu. 

 

"Šmids ir kā klusa oāze lidostā."

/Frankfurter Allgemeine Zeitung/

 

Vilhelms Šmids, dzimis 1953. gadā, dzīvo Berlīnē un strādā par ārštata filozofijas profesoru Erfurtes universitātē. 2012. gadā saņēmis Vācijas godalgu Meckatzer-Philosophiepreis par īpašiem nopelniem filosofijas popularizēšanā, 2013. gadā apbalvots ar Šveices Egnér-Preis par savu līdzšinējo ieguldījumu dzīves mākslas filosofijā. 

 

Jaunākās publicētās grāmatas:

  • Das Leben verstehen. Von den Erfahrungen eines philosophischen Seelsorgers, Suhrkamp, Berlin 2016.
  • Gelassenheit – Was wir gewinnen, wenn wir älter werden, Insel Verlag, Berlin 2014.
  • Vom Glück der Freundschaft, Insel Verlag, Berlin 2014.
  • Unglücklich sein – Eine Ermutigung, Insel Verlag, Berlin 2012.
  • Liebe – Warum sie so schwierig ist und wie sie dennoch gelingt. Insel Verlag, Berlin 2011 (latviešu izdevums „Mīlestība. Kāpēc tā ir tik grūta un kā tomēr izdodas“, Zvaigzne ABC)
  • Glück – Alles, was Sie darüber wissen müssen, Insel Verlag, Frankfurt am Main 2007 (latviešu izdevums „Laime”, Zvaigzne ABC 2008). 

 

Sadarbībā ar apgādu Zvaigzne ABC. 

 

Pasākums notiek Gētes institūta Rīgā projekta "Dalīties un mainīties" ietvaros.

Projekta centrā ir sadarbības tīkls un eksperiments, atvērtība un līdzdarbība. Kopā ar Latvijas partneriem mēs vēlamies izmēģināt lietas, attīstīt tēmas un idejas, savest kopā cilvēkus. Tāpēc dalāmies savās telpās ar visu žanru māksliniekiem un aktīvām personām, kas darbojas kultūras un pilsoniskās sabiedrības sfērā. Mēs piedāvājam telpu institūtā, kontaktu veidošanas iespēju, platformu iniciatīvām kā arī nelielu finansiālu atbalstu.  Apmaiņā mēs gūstam jaunus impulsus savam darbam un neierastu ieskatu citu institūciju, iniciatīvu un kolektīvu aktivitātēs.