Latvijas mašīntulkošanas pakalpojums Hugo.lv izvirzīts World Summit on Information Society (Pasaules informācijas sabiedrības augstākā līmeņa sanāksme, WSIS) projektu balvai kategorijā “Kultūru dažādība un identitāte, valodu dažādība un vietējais saturs”.

Latvijas valsts sektora iestādēm paredzētais inovatīvais pakalpojums Hugo.lv izstrādāts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu, sadarbojoties Kultūras informācijas sistēmu centram (KISC) un valodas tehnoloģiju uzņēmumam Tilde kopīgā projektā "Daudzvalodu korpusa un mašīntulkošanas infrastruktūras izveide e-pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai". Hugo.lv veic tekstu, dokumentu un tīmekļa vietņu automātisku tulkošanu no latviešu valodas angļu valodā un pretēji, kā arī no latviešu valodas krievu valodā. Pakalpojums ir integrēts e-pārvaldības platformā Latvija.lv, līdz ar to visdažādākajiem lietotājiem no visas pasaules paveras piekļuves iespējas e-pakalpojumiem un informācijai.

WSIS projektu balvas organizē International Telecommunication Union (Starptautiskā telekomunikāciju savienība, ITU) — īpaša Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūra, kas atbild par dažādiem ar informācijas un komunikāciju tehnoloģijām saistītiem jautājumiem. Balvas piešķir starptautiskiem projektiem, kuri īsteno Apvienoto Nāciju 2003. gadā pieņemtajā Ženēvas Rīcības plānā izvirzītos mērķus un uzdevumus.

WSIS projektu balvu ieguvējus suminās WSIS 2015. gada projektu balvu ceremonijā, kas notiks WSIS forumā 2015. gada 25.–29. maijā Ženēvā, Šveicē.


Kultūras informācijas sistēmu centrs ir Kultūras ministrijas pakļautības iestāde. Centrs īsteno vērienīgus valsts mēroga digitalizācijas projektus ar mērķi nodrošināt uzkrātā kultūras mantojuma saglabāšanu nākamajām paaudzēm un padarīt to digitālā veidā pieejamu ikvienam iedzīvotājam, izmantojot informācijas tehnoloģiju risinājumus. Projekti ir vērsti uz informācijas tehnoloģiju ieviešanu arhīvos, bibliotēkās, muzejos, kultūrizglītības iestādēs, kā arī uz jaunu e-pakalpojumu radīšanu kultūras jomā.


Sabiedrība Tilde ir viens no Eiropas vadošajiem valodas tehnoloģiju uzņēmumiem. Tilde ir dibināta 1991. gadā, uzņēmumam ir biroji Rīgā, Tallinā un Viļņā. Tilde aktīvi sadarbojas ar vadošajām Eiropas universitātēm, radot pasaules līmeņa inovācijas valodas tehnoloģijās. Lai nodrošinātu valodu dzīvotspēju digitālajā laikmetā, Tilde izstrādā mašīntulkošanas sistēmas, tiešsaistes terminoloģijas pakalpojumus, mobilās tulkošanas lietotnes un korektūras rīkus.

 

 
Kontaktiem:


Projekta vadītājs – Jānis Ziediņš (KISC), tel. 67844889, e-pasts: janis.ziedins@kis.gov.lv.

 

Informācija par mašīntulkā izmantotajiem valodas resursiem – Rihards Kalniņš (Tilde), tel. 29592321, e-pasts: rihards.kalnins@tilde.com

Tagi: Informācijas tehnoloģijas, Balvas, Apbalvojumi, Mašīntulkošana, Hugo.lv