Lāčplēša diena ir nacionālas jeb valstiskas nozīmes piemiņas diena par godu Latvijas brīvības cīņās kritušajiem varoņiem, kas ik gadu tiek svinēta 11. novembrī.

Bermontiādes laikā, tas ir, 1919. gadā, 11. novembrī, Pārdaugavā Latvijas Bruņotie spēki sakāva Rietumkrievijas Brīvprātīgo karaspēku, gūstot uzvaru pār tā saukto Bermonta karaspēku. Gadu no gada pieminot šo zīmīgo Latvijas vēstures notikumu, tieši 11. novembrī, Lāčplēša dienā, tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.

Jāpiebilst, ka šajā dienā tika nodibināts arī Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi “Par Latviju”, kas laikā no 1920. gada līdz 1940. gadam bija Latvijas valsts apbalvojums jeb, precīzāk, Latvijas augstākais militārais apbalvojums, kas tika piešķirts Latvijas armijas karavīriem, latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī tiem ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sekmēja un sniedza ieguldījumu Latvijas valsts nodibināšanā. Lāčplēša Kara ordeņa dibināšanas diena bija arī diena, kad pirmo reizi tika atzīmēta Lāčplēša diena, tomēr tolaik 11. novembris netika uztverts kā kritušo karavīru piemiņas diena, bet gan kā Lāčplēša kara ordeņa svētki. Neskatoties uz to, ka šis ordenis bija nodibināts jau 1919. gadā, pirmie 288 LKO kavalieri to saņēma tikai 1920. gadā.

1921.gadā LKA piešķirts mūsu novadniecei, strēlniecei Līnai čankai

Tagi: izstāde