Dace Priede. Psiholoģe, teoloģe, aktrise, režisore, dzejniece, rakstniece, mamma un vecmāmiņa. Tā ar sevi iepazīstina mūsu  Rencēnu pagasta 1. bibliotēkas viešņa. Tikšanās ar Daci notika bibliotēku nedēļā, kad visā Latvijā bibliotēkās notiek dažādas radošās darbnīcas, ekskursijas, tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, literāri pasākumi. Arī Rencēnos.

     Dace ir stipra, enerģiska, optimistiska, sirdsgudra un ļoti gaiša. To apliecina viņas stāsts par savu personīgo dzīvi, bērniem un mazbērniem, kuri visi ir viņas bērni, bet ne visos plūst viņas asinis. Par to kā  dzīves ceļos viņu pavada viņas „Boss” - Dievs tas Kungs , uz kuru Dace mācījusies paļauties, un kurš viņu pavada vienā gadījumā – kad visu savā dzīvē dari pats. Un tā Dace ir paļāvusies gan savos ikdienas ceļos, gan kalpojot baznīcas draudzē. Daces stāsts ir par cilvēku attiecībām, par priekiem, sāpēm un mīlestību, savstarpējo atbildību un bezatbildību,pašapziņu. Par attiecībām ar mūsu mazākajiem brāļiem, dzīvniekiem- sunīšiem un kaķīšiem, ko viņa apzinājusi un sarakstījusi stāstus, kurā ik vienā ir pa sirdsgudram atradumam – atziņai, atskārsmei par atbildību, ko mēs cilvēki nesam visas pasaules priekšā kā gudrākās un stiprākās zemes būtnes. Rakstniece lasa fragmentus no saviem stāstiem un pasakām, raisot interesi un atbildīgu līdzjūtību, liekot aizdomāties mums katram pašam par sevi un savām attieksmēm.

     Rakstniece stāsta arī par saviem hobijiem  - grāmatzīmju un rotu veidošanu. Mums tiek dota iespēja tās redzēt un iegādāties.

     Dace ar lepnumu stāsta , ka ir viena no retajām mācītājām Latvijā, kas savā sprediķī baznīcēniem ievij arī latviešu dainas, sasaistot latviskās vērtības ar kristīgo reliģiju un kultūru, mācot gūt un vairot skaisto, labo, visu pozitīvo cilvēku savstarpējās attiecībās ģimenē un sabiedrībā kopumā. Viņa interesējas arī par indiāņu kultūru un mitoloģiju, apzinot senās Amerikas kultūras spēka zīmes. Viesojusies indiāņu rezervātā un tikusies ar indiāņu vecajiem.

    Daces Priedes viesošanās Rencēnos noslēdzas Camphill Rožkalni Cincendorfa namā, kur cieminieki, sagaidot savu ciemiņu, sarūpējuši  cienastiņu – pašceptos siera cepumus un īpaši gardo Rožkalnu tēju. Rakstniece lasa fragmentus no  savām 366 pasaciņām jeb Dieva sarunām ar cilvēku, tā rodot kontaktu ar jauniešiem un ciemata darbiniekiem.

 

Andra Auniņa, Rencēnu pagasta 1. bibliotēkas vadītāja

Tagi: Dace Priede