Lūdzam pagodināt ar savu klātbūtni DZEJAS DIENU 2014 pasākumu

5.septembrī plkst.13:00,

kad Lizuma pagasta bibliotēkā ciemosies dzejnieks un tulkotājs

Guntars Godiņš.

 

Es atklājos, kā debess...

Es atklājos, kā debess segā tīta,
tik nesaki, ka tikai zvaigznes tur,
ka mākoņi, ka spārni, lidmašīna,
ar pirkstu rādi, acis neizdur.

Tur augšā dūmi ir no mūsu pelniem,
tur mūsu peltie pelni pelnojas,
un sejas, sejas, sejas rāmjiem melniem,
tās laika krāsās mirkst un greznojas.

Tik nesaki - priekš svētkiem tās, priekš dāmām,
priekš ģipša, akmens un priekš vēstures.
Es atklājos, kā jūra atklājas pie kājām,
Kad viļņi plaukstās zivju zvīņas nes.

Un viss tik melīgi, kas iepriekš bijis,
aiz priekšakara es stāvu apmelots.
Bet sejas, sejas, sejas parādījis,
tās sejām dzīvojis un izgreznots.

 

 

Dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš dzimis 1958. gadā. Latvijas Universitātē studējis latviešu valodu un literatūru, Helsinku universitātē beidzis somu valodas un kultūras kursus.

Pirmais dzejoļu krājums “Tas nepasacītais” izdots 1985. gadā. Gan pirmais, gan nākamais dzejoļu krājums “Ar atpakaļejošu datumu” (1989) tika cenzēts. Tajā laikā G. Godiņš rakstīja asu un ironisku pretpadomju dzeju. Strādājis Latvijas Radio literatūras nodaļā, bijis populārā žurnāla “Avots” redaktors.

G. Godiņš ir viens no aktīvākajiem latviešu tulkotājiem no igauņu un somu valodas. Tulkojis igauņu un somu tautasdziesmas, kā arī vairāku igauņu un somu dzejnieku darbus. Daudzu rakstu par igauņu un somu literatūru autors. Viņa dzejoļu krājums izdots Igaunijā, savukārt dzeja tulkota vairākās valodās, tostarp angļu, franču, vācu, zviedru, somu, krievu un taju. Rakstnieks piedalījies dzejas festivālos Zviedrijā, Lielbritānijā, Lietuvā, Somijā un Taizemē, par savu darbu saņēmis igauņu un skandināvu apbalvojumus.

G. Godiņš bijis kultūras atašejs Latvijas vēstniecībā Igaunijā (1997-2009).

Godiņš ir projekta „Dzejas brauciens” autors un organizētājs. Tas ir daudzvalodu brauciens ar mērķi veicināt dzejas tulkošanu dažādās valodās. Būtiskākā atšķirība no pārējiem dzejas festivāliem ir tāda, ka „Dzejas brauciens” ir mobils, tam parasti ir vairākas pieturvietas – Latvija, Igaunija un Somija. Pašlaik Guntars Godiņš ir literārā žurnāla „Latvju Teksti” redaktors.

Saņēmis Ojāra Vācieša literāro prēmiju (1993), Dzejas dienu balvu (2003, 2005), Literatūras gada balvu par atdzejojumiem (2002, 2012), Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā (2013) u.c.

 

 

Šajā dienā plkst.17:00 tikšanās ar Guntaru Godiņu notiek arī Gulbenes novada bibliotēkā. Abi pasākumi notiek VKKF projekta „Rokrakstu ābece. Rakstnieks Gulbenes novada bibliotēkās” ietvaros.

 

Nāciet uz tikšanos un uzziniet vairāk!