Sestdien, 18. maijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē sāksies Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls.

LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau no 2017. gada septembra aicina bērnus piedalīties jaunā lasīšanas sacensībā. Aizrautīgu skaļo lasītāju 2017./2018. mācību gadā bija septiņi tūkstoši no 5. un 6. klasēm, bet aizvadītajā mācību gadā skaits pieaudzis līdz 11 tūkstošiem. Tās ir vairāku līmeņu sacensības – klasē, skolā, bibliotēkā, reģionā un valsts finālā. Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīs visa klase, bet video tiešraidē LNB mājaslapā līdzi jutīs vēl daudzi simti lasīšanas entuziasti.


Lasītprasmes pētījumi izgaismo pastāvošās problēmas Latvijā. Kā liecina 2018. gada medijpratības indekss Eiropas valstīs, Latvija ierindojas 17. vietā starp 35 valstīm. 1. vietā ir Somija, bet Baltijas valstu līmeni augsti rādītāji ir – 5. vieta, kas ierindo kaimiņvalsti vadošo valstu grupā. Vislielākais svars medijpratības indeksā – 30% ir tieši lasītprasmei, ko palīdz attīstīt 19 gadus īstenotā LNB lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija". Katru gadu aktīvā lasīšanā un jaunāko grāmatu vērtēšanā iesaistās 17–20 tūkstoši pirmsskolas un skolas vecuma lasītāji. Kopā ar skaļās lasīšanas dalībniekiem tas diemžēl veido 10% no visiem skolas vecuma bērniem un jauniešiem. Bibliotēku un skolu sadarbība valsts līmeņa projektos veicina lasīšanas prestižu, nostiprina lasīšanas tradīcijas ģimenē un vairo lasītprieku, kas ir labas lasītprasmes pamatā. 


Jaunā skaļās lasīšanas valsts kampaņa ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study – Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums) 2016. gada pētījums, Latvijas skolēni vērtē sevi kā vājus lasītājus un ierindo 4. vietā no beigām 50 valstu konkurencē. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai. Metodika kampaņas rīkošanai ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu.


Var apbrīnot bērnu daudzveidīgo grāmatu izvēli savam lasījumam, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Džeralds Darels "Mana ģimeni un citi zvēri", Džanni Rodari "Sīpoliņa piedzīvojumi", Astrida Lindgrēne "Lennebergas Emīls", Pamela L. Treversa "Mērija Popinsa", līdz daudzviet pasaulē populārām mūsdienu autoru grāmatām – Džefs Kinnijs "Grega dienasgrāmata", Pauls van Lons "Šausmu autobuss", Kristīna Olsone "Stikla bērni", Andžela Naneti "Mans vectēvs bija ķiršu koks" un Marija Parra "Vafeļu sirdis", kā arī latviešu autoru darbus – Vizma Belševica "Bille", Anna Skaidrīte Gailīte "Patrīcijas dienasgrāmata", Daina Ozoliņa "Izglābt vasaras brīvlaiku", Andra Manfelde "Kurš no mums lidos". Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt pozitīvas emocijas.


Sacensības vērtēs pieredzējusi žūrija – Renāte Punka, "Jāņa Rozes apgāda" izpilddirektore, tulkotāja; Diāna Bērza – Latvijas Radio režisore, divu grāmatu autore; Valters Krauze – šovmenis, aktieris, smīdinātājs; Dagnija Baltiņa – LNB Speciālo krājumu departamenta direktore, kultūras mantojuma pārzinātāja; un mūziķis Ralfs Eilands. 


Pasākuma gaitā ar saviem iespaidiem dalīsies pirmais Latvijas čempions lasīšanā Roberts Ozoliņš no Dobeles 1. vidusskolas. Arī šogad Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības uzvarētājs uz gadu kļūs par LNB Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei. Bērnu direktora pienākumos ietilps ne vien reprezentācijas pasākumu apmeklēšana (piemēram, šogad LNB simtgades svinībās 31. augustā jaunā vizuālā veidolā tiks atklāts Bērnu literatūras centrs 7. stāvā), bet arī bērnu literatūras un bibliotēkas pakalpojumu vērtēšana, sava viedokļa paušana medijiem, kā arī iespēja kopā ar klasi iesaistīties Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas pasākumos 24. jūlijā un iegūt pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" 2019./2020. gada posmam.


2. un 3. vietas ieguvējus gaida vērtīgu grāmatu dāvinājums, Rīgas Zooloģiskā dārza ieejas kartes ģimenei un citi pārsteigumi. 


Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības fināla norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, Rīgas zooloģiskais dārzs, kā arī visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošina SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC". Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldību darbinieki, skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori un bērnu vecāki.


NACIONĀLĀ SKAĻĀS LASĪŠANAS SACENSĪBA
 

 
Informāciju sagatavoja: 

Silvija Tretjakova

Bērnu literatūras centra vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv   

Tālr.: +371 29492456

www.lasamkoks.lv       

 
Mediju saziņai:

Augusts Zilberts

Sabiedrisko attiecību vadītājs

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: augusts@lnb.lv

Tālr.: +371 26472501

Tagi: Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības